Petwoon tarafından hazırlanan Köpeğinizle Oynayabileceğiniz Oyunlar makalesinde dostunuzla Eğlenceli Zeka Oyunlarından keyif alabileceksiniz. Köpeğiniz için fiziksel egzersizler, onun sağlığı ve mutluluğu için ne kadar önemli ise; zihni için de düzenli egzersizler vermeniz o denli önemlidir. Bazı davranış sorunları, zihinsel uyarı eksikliğinden kaynaklanabilir. Ayrıca köpeğinize bunun için düzenli bir çıkış noktası vermek önemlidir.

Köpeğinizi sakinleştirici aktivite yoluyla rahatlamaya ve beynini meşgul etmeye teşvik etmenin en iyi dört yolu; yalamak, çiğnemek, eğitmek ve koklamaktır. Köpeğinizi yavaşlatmak ve beynini meşgul etmesini sağlamak için bu en iyi dört aktiviteyi bu yazımızda sizin için inceleme altına aldık!

 

Köpeğinizle Oynayabileceğiniz Oyunlar | Yalama Aktivitesi

Dondurulmuş Gıda

Köpeğiniz normal gıda ile besleniyorsa, bazı öğünlerde yemeğini dondurmak (bunu yapmanızın güvenli ve uygun olduğu gıdalar için), özellikle sıcak günlerde köpeğinizin yalamasını ve aynı anda serinlemesini sağlamanın harika bir yolu olabilir. Örneğin; tuzsuz tavuk suyunu dondurarak, köpeğiniz için besleyici bir yalama aktivitesi sunabilirsiniz.

Eğer köpeğiniz kuru mama ile besleniyorsa, mama tanelerini biraz su ile karıştırarak nemli ve dondurulabilir hale getirebilirsiniz. Köpeğiniz için bir yalama deneyimi yaratmak için ıslak ve çiğ yiyecekler de dondurulabilir! Dondurmadan önce mamayı bir doldurmalı çiğneme oyuncağının içine koymayı da deneyebilirsiniz.

Dil Çıkarma Komutu Öğretin

Her ne kadar bu bir yalama davranışı olmasa da, köpeğinizle birlikte oynayabileceğiniz yalama içeren bir oyundur. Köpeğinize bir kaşıkla yemekten keyif aldığı bir mama verin ve yalamak için dilini çıkardığında, ona başka bir yerden bir ödül verin. Bunu birkaç kez tekrarladıktan sonra, köpeğiniz ikram için dilini çıkarmaya başlayacaktır. Daha sonra davranışı “yalamak” veya “dil” gibi bir komut ile bağdaştırıp, bunu eğlenceli bir numara haline getirebilirsiniz!

 

Çiğneme Aktivitesi

Uzun Süreli Çiğneme

Köpeğinize güvenli ve uzun süreli bir çiğneme sağlamak, onun enerjisini boşlatmasını sağlamak için harika bir yoldur.

Mümkün olduğunca sentetik ürünler yerine, çiğneyebileceği organik ürünler kullanmaya özen gösterin. Formaldehit gibi toksik kimyasallarla üretilmeleri nedeniyle, parlak renkli herhangi bir şeyden olabildiğince kaçının.

Bunları köpeğinizde özgüven oluşturmak için bile kullanabilirsiniz. Yavru köpeğinizin gidip bulması için başka bir odada uzun süre çiğneyebileceği, lezzetli bir çiğneme oyuncağı saklayın. Özellikle kokulu bir çiğneme oyuncağı, köpeğinizin gidip onu bulması için onu teşvik edecektir.

 

Eğitim Aktivitesi

Burun Dokundurma

Köpeğinize yeni bir komut öğretmek, onun beynini çalıştırmanın ve lezzetli ikramlar almak için enerji sarf etmesini sağlamasının harika bir yoludur. Ona öğretilmesi çok kolay; ancak birçok uygulaması olan bir davranış öğretebilirsiniz. Örneğin; gelip burnunu elinize değdirmesini öğretebilirsiniz.

Köpeğinizle Oynayabileceğiniz Oyunlar arasında yer alan bu oyunu öğretmek için, köpeğinizin karşısında durun ve elinizi yüzünden birkaç santim uzakta tutun. Köpekler doğal olarak meraklıdır ve muhtemelen köpeğiniz elinizi koklamak için harekete geçecektir. Burnunu elinize değdirdiği anda, ona diğer elinizi kullanarak bir ödül maması verin. Köpeğinizin burnu elinize değene kadar bunu birkaç kez tekrarlayın.

Köpeğiniz davranışı anladıktan sonra, elinize dokunmak için kat etmesi gereken mesafeyi uzatmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca, köpeğinizin esnemesi için çeşitli yüksekliklerde veya köpeğinizin aranızda zıplayabilmesi için farklı insanlarla birlikte deneyebilirsiniz!

 

Koklama Aktivitesi

Kutu Oyunu

Pandemi sürecinde internette çılgınlar gibi alışveriş yaptığınızı biliyoruz 🙂 Peki gelen kargo kutularını neden köpeğinizin beynini çalıştırmak için kullanmayasınız?

Bu oyunu oynamak için, öncelikle köpeğinize “git bul” komutunu öğreterek başlayın. Bunu, kendi seçeceğiniz bir komutu söyleyerek ve yere ödül mamaları bırakarak öğretebilirsiniz.  (“bul”, “kokla” ya da “ara” ve benzeri herhangi bir kelime olabilir). Seçtiğiniz komutu anlamaya başladığında, o bakmadığında yere ikramlar bırakarak işi zorlaştırmaya başlayabilirsiniz.

Hatta eski kargo paketlerini kullanmaya bile geçebilirsiniz. Köpeğiniz odanın dışındayken, kutuların içine birkaç ödül koyun. Gizleyeceğiniz ikramların miktarı size kalmış; ancak miktar ne kadar azsa, köpeğiniz için oyun zorlaşacaktır. Ödülleri yerleştirdikten sonra, köpeğinizi odaya geri getirin. Ayrıca bulabileceği yiyecekler olduğunu söylemek için komut olarak belirlediğiniz kelimeyi kullanın.

Bu alıştırma için daha önce yiyecek içeren kutuları kullanmamanız çok önemlidir. Bunun nedeni, köpeklerin burunlarının çok hassas olması ve kutunun içine sinmiş olan kokuları algılayarak tüketilen yiyecekleri arayacak olmasıdır. Köpeğiniz mamayı çok daha kolay algılayabileceğinden, hiç koku içermeyen kutular kullanmanız çok daha iyi olacaktır.

İkramlarla motive olmayan bir köpeğiniz varsa, oyuncaklarını saklamayı deneyin. Alternatif olarak; köpeğinizin kokuyu ayırt etmesini kolaylaştırmak için sadece bu oyunu oynarken kullanabileceğiniz, kokulu oyuncaklar satın alabilirsiniz.

 

Saklambaç

Saklambaç, köpeğinizle oynamak için eğlenceli ve çok yönlü bir oyundur. Başlangıç için, bu oyunu iç mekanda oynamanızı öneririz. Odanın kapısını açık tutun ve dışarı birkaç ödül maması atın. Köpeğiniz onları almak için dışarı koştuğunda saklanın. Köpeğiniz geri geldiğinde, sizi koklamak zorunda kalacaktır. Eğer sizi bulmakta zorlanırsa, ismini söyleyerek veya başka sesler çıkararak ona destek olabilirsiniz. Sizi bulduğunda, köpeğinizi en sevdiği ikramlar ve bol bol övgü sözcükleri ile ödüllendirin.

Başlamadan önce, herhangi bir son dakika paniği yaşamamak için saklanabileceğiniz birkaç kolay yer düşünmenizi öneririz.

Bu oyunu, aynı zamanda geri çağırma alıştırması yapmak için de kullanabilirsiniz. Saklandıktan sonra, geri çağırma komutunu kullanarak köpeğinizi odaya çağırın. Sizi bulduğunda da ona ikramlar, oyuncaklar ve övgüler yağdırın.

Bu oyunu, dış mekanda oynamak için de kurgulayabilirsiniz. Uygun bir an görürseniz, saklanın ve köpeğinizi çağırarak gelip sizi bulmasını sağlayın. Elbette bu oyunu kapalı alanlarda oynamak, köpeğinizin sizi bulamayınca panikleyip yanlış yöne kaçma ihtimaline karşı her zaman en iyisidir. 

Özellikle de bu oyunu geri çağırma üzerinde çalışmak için kullanıyorsanız, iç mekanı tercih etmelisiniz.

Gördüğünüz gibi, çok fazla egzersiz yapmaya gerek kalmadan köpeğinizi evde meşgul etmenin birçok eğlenceli yolu var. Arada bir uzun bir yürüyüş eğlenceli olsa da bazen evde oyun oynamak da hem siz hem de köpeğiniz için eğlenceli olabilir.

Köpeğinizle Oynayabileceğiniz Oyunlar ve verimli zaman geçirebilmenizi sağlayabilecek bilgi içeren blog sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.

Köpeğiniz için favori bir beyin oyununuz var mı? Bize her şeyi anlatan bir yorum bırakın!