Petwoon tarafından hazırlanan Köpeğinizi Eğitmenin Önemli Olması ile İlgili 6 Neden makalesinde merak edilenleri yanıtlıyoruz.

Yeni bir köpek yavrusu sahiplenmek, hem sizin için hem de köpek yavrusu için heyecan vericidir. Buna karşın, köpeğinizin size sürekli itaat etmediğini fark ettiğinizde hevesiniz ve sve heyecanınızın bir miktar kursağınızda kalabilir. Muhtemelen köpeğinizi sahiplenmeden önce onun doğal olarak iyi huylu olacağına dair gerçek dışı beklentileriniz vardı; ancak bu işlerin böyle yürümediğini şu ana kadar fark etmiş olmalısınız :). 

Bir köpeğin eğitimi; çokça zaman, çaba, tekrar ve olumlu pekiştirme gerektirir. Eğitim sürecinde ısrarcı ve sabırlıysanız, yavru köpeğinizin davranışlarını istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. İşte köpeğinizi eğitmeniz için altı neden.

Köpeğinizi Eğitmenin Önemli Olması ile İlgili 6 Neden | Köpeğinizi Güvende Tutar

Köpeğinize onu çağırdığınızda yanınıza gelmesini, oturmasını ve kalkmasını öğretmek onun güvenliği için hayati önem taşır. Evinizin sakin, rahat ve güvenli ortamında temel itaat komutlarını kullanarak eğitime başlamalısınız. Bu sayede, köpeğinizin ne yapması gerektiğini kavrayabilmek için bolca zamanı olur. 

Evcil hayvanınızın bu komutlara uymasını sağlayarak, potansiyel olarak tehlikeli durumlarda hareketlerini yönlendirebilirsiniz.

Seyahat Etmenizi Kolaylaştırır

Bir tatil planlıyorsanız, köpeğinize bakacak birini bulmanız gerekecek ve bu, eğer köpeğiniz eğitimli değilse kolay bir girişim olmayacaktır. Arkadaşlarınız, evlerine zarar verebileceğini düşünürlerse, köpeğinize evlerinde bakmaya yanaşmayacaklardır.

Artık yurt dışı seyahatlerine çıkmayacak olmanızın nedeni, köpeğinize doğru eğitimi vermemenizden kaynaklı olmamalı. Köpeğinize neler yapıp neler yapamayacağını öğretin. Yavru köpeğiniz iyi eğitilmişse sadece sizi dinlemekle kalmayacak, onu emanet ettiğiniz kişinin komutlarına da uyacaktır.

Yalnız Bırakıldığında İyi Davranmasını Sağlar

Köpeğinizi eğitmenin en iyi yanı, iyi davranışlarının siz evde yokken bile devam etmesidir. Örneğin; köpeğinizin en sevdiğiniz ayakkabıyı çiğnemek gibi kabul edilemez bir davranışına “hayır” derseniz ve sözünüzü dinlerse, onu mutlaka bir mamayla ya da sevdiği bir oyuncaklar ödüllendirin. Siz uzaktayken bile öğrendiği bu komutu hatırlayacaktır.

Köpeğinize kabul edilebilir ve kabul edilemez davranışlar arasındaki farkı anlamayı öğretirseniz, gereksiz bazı masraflardan da kaçınabilirsiniz. Örneğin; köpeğiniz halıyı veya koltuğunuzun ayağını çiğnedikten sonra ev onarımlarına odaklanmak zorunda kalmazsınız. Hem manevi, hem de maddi (!) huzurunuz için gereken tek şey, eve geldiğinizde yavruna biraz vakit ayırmak ve onu sevgi ve sabır ile eğitmek.

Köpeğinizin Sosyal Ortamlarda Sakin Kalmasına Yardımcı Olur

Köpeğinizi yürüyüşe ya da veterinere götürdüğünüzde, muhtemelen yeni insanlarla ve diğer evcil hayvanlarla karşılaşacaksınız. Köpeğinize sosyal durumlarda düzgün davranmayı öğretmek, ilgili tüm tarafları rahat ettirecektir. Vereceğiniz doğru sosyalleşme eğitimi sayesinde, köpeğiniz bu etkileşimlere alışacak ve hatta onlardan zevk almaya bile başlayacaktır.

Sorumlu bir evcil hayvan sahibi olarak, hijyen ve bakım amacıyla köpeğinize dokunulduğunda duyarsızlaştırmaya zaman ayırmalısınız. Bunu yaparsanız, siz ve köpeğiniz banyo, tırnak kesme veya veteriner ziyareti zamanı geldiğinde daha az stresli olacaksınız.

Öğrenme Becerisini Artırır

Köpeğiniz artık yavru olmadığı için yeni şeyler öğrenemeyeceğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Köpeğiniz ister ilk başta terbiye edilmesi gereken bazı kötü davranışlar sergiliyor olsun. İster ona yeni bir numara öğretmek istiyor olun, onun her yaşta öğrenmeye açık olduğunu unutmayın. Öğrenmek için zihinsel kapasite, yavru köpeklerde olduğu gibi yaşlı köpeklerde de aynıdır. Eğer zaten eğitilmiş bir köpekse ve temel komutları anlıyorsa, bu onun daha hızlı öğrenmesini sağlayacaktır.

Bağınızın Güçlenmesine Yardımcı Olur

Köpeğinizi eğitmek, ikiniz için de fayda sağlar. Köpeğiniz sadece uygun davranışları öğrenmekle kalmaz, aynı zamanda siz de onun ihtiyaçlarını daha iyi anlar hale gelirsiniz. Siz ve köpeğiniz arasındaki her etkileşim, ikinizin arasındaki bağı güçlendirir.

Eğitim sırasında olumlu pekiştirme kullanmak, güveni göstererek köpeğinizle olan ilişkinizi geliştirir. Bu nedenle; sinirlenmek ve köpeğinize bağırmak ya da ona vurmak, onu eğitmenin acımasız ve etkisiz bir yoludur. Bu gibi olumsuz davranışlar sergilerseniz; köpeğiniz sizi bir liderden ziyade bir zorba olarak görecektir. Köpeğinize korku taktikleri kullanarak öğretmeye çalışırsanız, onu eğitim hedeflerinizden daha da uzaklaştırırsınız.

Oynamak için yalvarmak gibi istenmeyen bir davranışta bulunduğunda, ona net ve kendinizden emin bir şekilde “hayır” deyin. Eğer sözünüzü dinlemiyorsa, ondan uzaklaşın ve bu sayede ne zaman oyun oynayacağınıza sizin karar verdiğinizi bilmesini sağlayın.

Köpeğinizi genç yaşta eğitmek, ona güvenebileceğiniz ve onunla daha kolay bağ kurabileceğiniz için, birlikte geçirdiğiniz zamanı çok daha anlamlı hale getirecektir. Yanlış davranacağından endişe etmeden onu her yere götürebileceksiniz. Sadece yardımcınızın yanınızda olmasından memnun olmakla kalmayacaktır. Ayrıca köpeğiniz de size eşlik etmekten daha da mutlu olacaktır. Biraz eğitim, ömür boyu sürecek bir dostluğu teşvik etmede uzun bir yol kat edebilir!

Köpeğinizi Eğitmek için yöntemlerin yer aldığı blog sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.