Petwoon tarafından hazırlanan Köpeğinizi Evde Eğitmek için İpuçları | 5 Adımda Kolay Eğitim makalemiz ile dostunuzla verimli zaman geçirin. Eviniz, köpeğinizi eğitmek için en ideal yerdir; çünkü evde dikkat dağıtıcı şeyleri kontrol altına alabilir, ortamın sakin olmasını sağlayabilir ve zamanı özgürce kullanabilirsiniz. Ayrıca köpeğiniz de kendi ortamında rahat olacağından, mental olarak eğitime daha açık olacaktır.

işte köpeğinizi evde eğitmek için ihtiyacınız olabilecek 5 ipucu:

Köpeğinizi Evde Eğitmek için İpuçları | 5 Adımda Kolay Eğitim #1 İyi Hazırlanın

Köpeğinize ne öğretmek istiyorsunuz? Köpeğinizin zıplamasını, gezdirme kayışı olmadan yürümesini, sizi takip etmesini ya da çağrıldığında geri gelmesini sağlamak istiyor olabilirsiniz. 

Bunlar çoğunlukla açık hava etkinlikleri gibi görünse de, içerideyken mümkün olduğunca temel şeylere odaklanmak en iyisidir. Böylece daha sonra üzerine inşa edebileceğiniz harika bir temeliniz olacağından, köpeğinizin eğitimini dışarı çıktığınızda daha rahat pekiştirebilirsiniz. 

Eğitime başlarken, ilk olarak hedeflerinizin bir listesini yapın. Eğitim fikirleri için blog yazılarımıza ya da  internetteki diğer sayfalara göz atmanızı öneririz. 

Eğitim esnasında yalnızca nazik, motive edici ve olumlu pekiştirme yöntemler kullandığınız dan emin olun. Örneğin; bağırmak, köpeğinizi aşağılamak veya ona herhangi bir fiziksel ceza vermenin aksine, onu oyuncaklar, ödül mamaları ve övgülerle motive etmeniz çok önemlidir.

Eğitim ekipmanınızı hazırlayın. Yanınızda, köpeğinizin sevdiği ve reddedemeyeceği ödül mamaları ve özellikle eğitim amaçlı kullanacağınız oyuncaklar bulundurun.

Evinizde, köpeğiniz için en az dikkat dağıtıcı olan sessiz bir oda seçin. Ailenizden birinden eğitim esnasında video çekmesini isteyin ya da mümkünse telefonunuzu kayıt yapacak şekilde ayarlayın, böylece yaptığınız şeyi tekrar gözden geçirebilirsiniz.

Kendinizi hazırlayın ve mental olarak doğru zihin çerçevesine girin. Kontrollü; ancak sakin ve motive olun.

Köpeğinizi hazırlayın. Ödül mamalarını çıkarın ve size odaklandıklarından emin olmak için en sevdikleri oyuncağıyla bir oyun oynayın.

#2 İyice Pekiştirin

Eğitimi küçük aşamalara bölün. Her eğitim seansında bir komut öğretin ve köpeğinizin komutu öğrenme sürecinde yaptığı her doğru hamleyi ödüllendirin.

Acele etmeye veya kısa kesmeye çalışmayın ve köpeğiniz ana fikri anlayana kadar her aşamayı öğretin.

Aşamaları mümkünse geriye doğru birbirine bağlayın.

Eğitim seansınızı videoya alın. Böylece siz veya profesyonel destek aldığınız eğitmeniniz daha sonra izleyerek analiz edebilir. Yaptıklarınıza dönüp bakmak daha iyi bir köpek eğitmeni olmanıza yardımcı olacaktır.

Aşamaları ve zinciri tekrarlayın, köpeğinize yardımcı olun ve ona mümkün olduğunca fazla cesaret verin.

Köpeğiniz ne yaptığınızı anladığında, ipuçları komut ya da el hareketi gibi ipuçlarıyla pekiştirin.

#3 Eğitim Alanını Genişletin

Köpeğinizi farklı bir odaya veya bahçeye götürün ve aşama eğitimini tekrar yapın ve ardından zincirler oluşturun. Bu şekilde, köpeğiniz nerede olduğunuzun bir önemi olmadığını ve egzersizin hala aynı olduğunu öğrenmeye başlayacaktır.

Seçenekleriniz tükenene kadar mekan değiştirmeye devam edin.

#4 Eğitiminizi Kanıtlayın

Odaları değiştirmek ve egzersizi farklı bir yerde yapmak, köpeğinizin ona öğrettiklerinizi anlayıp anlamadığını test etmek için iyi bir prova yöntemidir. Bunu yaptıktan sonra, ilk antrenman alanına geri dönün ve ortama küçük bir dikkat dağıtıcı unsur ekleyin. Örneğin; bir oyuncak, bir kişi veya kedi dahil edebilirsiniz.

Köpeğinizin komutu tam olarak oturtmasına yardımcı olmak için tekrar temel eğitim seviyesine geri dönün ve köpeğinizin dikkati dağılmış olsa bile, komutu istendiği gibi yapması gerektiğini ve harcadığı zamana değeceğini anladığından emin olun. Yaptığı her doğru hamle için ona ödül maması ya da favori bir oyuncak verin.

Köpeğiniz hata yaparsa, bir dahaki sefere doğru yapmasına yardımcı olmak için neler yapabileceğinizi düşünün. Belki biraz daha kolaylaştırabilir veya dikkat dağıtıcıları biraz uzaklaştırabilirsiniz. Önce ‘bırak’ komutu üzerinde çalışmanız, diğer komutları öğretirken işinize yarayabilir. Böylece dikkati dağılan köpeğinizin başka şeyleri bırakarak size odaklanmasını sağlayabilirsiniz.

#5 Eğlenceli Olun

İyimser olun ve şimdiye kadar sahip olduğunuz en iyi, en motive edici öğretmeninizi düşünün. İşte köpeğiniz için olmanız gereken kişi tam olarak bu!

Kendinizi iyi hissetmiyorsanız, yorgun veya sabırsız bir modda olmanız normaldir. Fakat kendinizi daha iyi hissedene kadar antrenmanı bırakmanın da en iyisi olduğunu unutmayın!

Köpeğinize temel komutlar dışında bazı eğlenceli şeyler öğretin. Unutmayın, köpeğinize öğrettiğiniz her yeni şey, onunla bir bağ kurmanıza yardımcı olacaktır.

Köpeğinizin olmanızı istediği insan olun!

Elbette, köpeğinizi eğitmenin birçok farklı yolu vardır. Burada sıraladığımız yöntemler kendi tecrübelerimizden yola çıkarak derledik. Eğer önerdiğimiz yöntemler sizin eğitim sürecinizde işe yaramıyor olabilir. Hatta herhangi bir şüpheniz varsa, lütfen bir köpek eğitmeninden profesyonel tavsiye alın.