Petwoon olarak bu makalemizde hayvanseverleri Köpeğimi Tasma ve Kayışa Nasıl Alıştırırım? konusu ile baş başa bırakıyoruz. Yavru köpeğinize yürüyüş eğitimi vermek, hem siz hem de yavru köpeğiniz için zaman ve sabır gerektirir. Bu süreçte, onun motivasyonunu bozmamak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Unutmayın ki bir yavruyu, anlamadığı ve nasıl yapacağını bilmediği bir şey için azarlamak adil değildir.

Köpeğimi Tasma ve Kayışa Nasıl Alıştırırım? | Doğru Tasmayı Seçmek

Yavru köpeğiniz için iyi bir tasma almanın sırrı, ona şimdi uyan; ancak yavrular çok hızlı büyüdüğü için ayarlanması da kolay olan bir tasma satın almaktır. Şu anda oldukları boyuta uygun olan küçük beden ve hafif bir model seçin. ‘’Büyüyünce de giyer’’ mantığıyla, ona büyük gelen bir tasma tercih etmeniz  onun için ağır ve göz korkutucu olabilir. Aynı zamanda, boynundan çıkma riskinin olması onun güvenliğini tehlikeye sokabilir.

Başlangıç için, klipsli bir model satın alabilirsiniz, diğer modellere kıyasla boynuna takmanız daha kolay olacaktır. İlk kez bir tasma taktıklarında korkutucu olabilecek tokalarla uğraşmak yerine basit bir klips daha uygun olabilir.

Köpeğinizi Tasma ile Tanıştırmak

Yapacağınız ilk şey, tasmayı takmak ve hemen ardından ona bir ödül vermek ve böylece tasmanın iyi bir şey olduğunu anlamasını sağlamak olmalı. Önce köpeğinizin sakin olmasını ve oturmasını sağlayın. Tasmayı sessiz ve sakin bir şekilde takın ve tasmayı taktıktan hemen sonra köpeğinize minik parçalar halinde ödül maması verin.

Köpeğinizin tasmayı taktığı süreyi giderek artırabilirsiniz. Köpeğiniz evde tasmasına alışırken, tasmanın mobilya gibi herhangi bir şeye takılması durumunda köpeğinizin zarar görmesini engellemek için gözünüz üzerinde olsun. 

Köpeğinizi Gezdirme Kayışı ile Tanıştırmak

Yavru köpeğiniz tasmayı takmaktan mutlu olduğunda, liderliğinizi tanıtabilirsiniz. Evden başlayın, hemen dışarı çıkmaya çalışmayın. Gezdirme kayışını bir güvenlik aksesuarı olarak düşünmelisiniz, köpeğinizi etrafta dolaştırma aracı olarak değil. Köpeğinizin sizi önden çekiştirerek yürümesini istemiyorsanız, alıştırmaya kayışını önden çekerek başlamamalısınız.

Her şeyden önce, kanca bölümünü tasmaya takın ve gerekirse takarken ona bir ziyafet verin. Öncelikle kayış takılıyken sabit durmakla başlayın. Eğer sizden uzaklaşmaya çalışırsa, köpeğinizi yanınıza çekmek için kayışını çekiştirmek yerine ödül maması kullanın. Daha sonra birkaç adım yürüyerek bunu kademeli olarak artırabilirsiniz.

Ödül maması kullanmanın yanı sıra, aynı şeyi yapmak için özellikle köpeğinizin favorisi varsa oyuncaklardan da yararlanabilirsiniz. Evin içinde gezdirme kayışıyla dolaşın ve onu favori oyuncağı ile cezbedin. Bu şekilde, yavru köpeğiniz tasmayı takmakla olumlu bir bağlantı kuracaktır. Böylelikle herhangi bir telaşa kapılmadan liderliğinizi kabul edecektir.

En önemli şey asla kayışı çekmemektir. Yürürken köpeğinizi bir ödül maması veya oyuncakla yanınıza çekin. Elinizi aşağıda tutmayı unutmayın, böylece köpeğiniz üzerinize atlama alışkanlığı edinmez. Köpeğinizin ödüllendirildiği ikramların miktarını kademeli olarak azaltın, böylece sadece ödül maması karşılığında tasma ve kayış kullanmaya alışmamasını sağlamış olursunuz.

Köpeğinizle Rahat Yürüyüş için Tüyolar

Köpeklerin sezgileriyle hareket eden canlılar olduğunu unutmayın. Siz gerilirseniz ve onun istediğiniz yöne gelmesini kayışını çekerek sağlamaya çalışırsanız; köpeğiniz de gerilecek ve yürüyüşleriniz hem sizin için hem de onun için negatif tecrübelere dönüşecektir. Gezdirme kayışının her zaman köpeğinizi yönlendirebileceğiniz uzunlukta olduğundan ve elinizin rahat ve gevşek konumda olduğundan emin olun.

Köpeğinizi, kalabalığın ya da trafiğin bulunduğu taraftan değil, siz ve duvar arasında ya da daha az yoğun olan tarafta yürütün. Böylece dikkat dağıtıcı ya da tehlike arz edebilecek unsurlarla arasında siz olacağınızdan, yürüyüşleriniz daha rahat geçecektir.

Bir köpeğin burnu en gelişmiş organıdır ve köpekler bir sesi biz insanlara göre dört kat daha uzak bir mesafeden algılayabilirler. Bu da özellikle çocukluk yıllarındaki bir köpek için son derece dikkat dağıtıcı olabilir. Köpeğinizin uzak bir mesafeden algıladığı herhangi bir kokuya ya da sese ulaşmak için kayışını çekiştirmesi durumunda ya olduğunuz yerde durun ve sakinleşerek odağını yeniden size vermesini sağlayın ya da ters yöne doğru birkaç adım atarak yürüyüş rotanızı sizin belirlediğinizi ona hatırlatın.

Evcil hayvan dostlarının merak ettiği konuları derlemeye çalıştığımız blogumuzu takip ederek, aklınızdaki tüm sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.