Petwoon olarak bu makalemizde hayvanseverleri Köpeğimi Tasma ve Kayışa Nasıl Alıştırırım? konusu ile baş başa bırakıyoruz. Yavru köpeğinize yürüyüş eğitimi vermek, hem siz hem de yavru köpeğiniz için zaman ve sabır gerektirir. Bu süreçte, onun motivasyonunu bozmamak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Unutmayın ki bir yavruyu, anlamadığı ve nasıl yapacağını bilmediği bir şey için azarlamak adil değildir.

Köpeğimi Tasma ve Kayışa Nasıl Alıştırırım? | Doğru Tasmayı Seçmek

Yavru köpeğiniz için iyi bir tasma almanın sırrı, ona şimdi uyan; ancak yavrular çok hızlı büyüdüğü için ayarlanması da kolay olan bir tasma satın almaktır. Şu anda oldukları boyuta uygun olan küçük beden ve hafif bir model seçin. ‘’Büyüyünce de giyer’’ mantığıyla, ona büyük gelen bir tasma tercih etmeniz  onun için ağır ve göz korkutucu olabilir. Aynı zamanda, boynundan çıkma riskinin olması onun güvenliğini tehlikeye sokabilir.

Başlangıç için, klipsli bir model satın alabilirsiniz, diğer modellere kıyasla boynuna takmanız daha kolay olacaktır. İlk kez bir tasma taktıklarında korkutucu olabilecek tokalarla uğraşmak yerine basit bir klips daha uygun olabilir.

Köpeğinizi Tasma ile Tanıştırmak

Yapacağınız ilk şey, tasmayı takmak ve hemen ardından ona bir ödül vermek ve böylece tasmanın iyi bir şey olduğunu anlamasını sağlamak olmalı. Tasmayı takmayın, sonra çıkarın ve onlara bir ziyafet verin. Aksi takdirde onları ödüllendirdiğiniz tek şey tasmayı çıkarmaktır.

Tasmayı sessiz ve sakince takın ve tasmayı taktıktan hemen sonra köpeğinize bir ödül verin. Köpeğinizin tasmayı taktığı süreyi giderek artırabilirsiniz. Köpeğiniz evde tasmasına alışırken, tasmanın mobilya gibi herhangi bir şeye takılması durumunda köpeğinizin zarar görmesini engellemek için gözünüz üzerinde olsun. 

Köpeğinizi Gezdirme Kayışı ile Tanıştırmak

Yavru köpeğiniz tasmayı takmaktan mutlu olduğunda, liderliği tanıtabilirsiniz. Evden başlayın – hemen dışarı çıkmaya çalışmayın. Kurşunu bir güvenlik cihazı olarak düşünmelisiniz. Böylece hiçbir yere kaçmasınlar, köpeğinizi etrafta dolaştırma aracı olarak değil. Önden çekmeyen bir köpek istiyorsun, bu yüzden önce çekerek başlamıyorsun.

Her şeyden önce, kabloyu klipsleyin ve gerekirse takarken onlara bir ziyafet verin. Lead’in açık olduğu anda, onları yanınıza çekmek (lepi çekmek yerine) için ikramları kullanın. Böylece hareket etmeden bir lead’de olmaya alışsınlar. Ve daha sonra birkaç adım yürüyerek bunu kademeli olarak artırabilirsiniz. kurşun üzerinde ve yaka takılı olarak.

İkramları kullanmanın yanı sıra, aynı şeyi yapmak için özellikle köpeğinizin favorisi varsa oyuncaklardan da yararlanabilirsiniz. Evin içinde kurşunla dolaşın ve onları oyuncakla cezbedin. Bu şekilde, yavru köpeğiniz tasmayı takmakla olumlu bir bağlantı kuracaktır. Böylelikle herhangi bir telaşa kapılmadan liderlik edecektir.

En önemli şey asla kayışı çekmemektir. Sıkıysa, yürürken köpeğinizi bir ödül veya oyuncakla yanınıza çekin. Veya önünüzdeyse, arkanızı dönün, böylece köpek yavrusu arkanızda olsun ve diğer yönde birkaç adım atın. Tek yaptığın, onları kurşun ve yaka takılıyken yanında hareket etmeye alıştırmak. Elinizi aşağıda tutmayı unutmayın (muayeneyi veya oyuncağı tutan), böylece yavru köpeğiniz üzerinize atlama alışkanlığı edinmez. Bu, yavru köpeğinizin bir tasma ile hareket edebileceklerini ve liderliğin asla çekmeyecekleri bir şey olmadığını öğrenmesine yardımcı olur. Yavru köpeğinizin ödüllendirildiği ikramların miktarını kademeli olarak azaltın, böylece sadece bir yemek ikramına alışmasınlar.

Yavru köpeğinizin dışarıda bir kılavuz üzerinde yürürken strese girdiğini düşünüyor olabilirsiniz. Kılavuzun sonuna kadar yürüyün, çömelin ve onu bir tedavi için çağırın. Hatta bir aile üyesiyle birlikte gidin. Birinizin önde yürümesini ve aramasını sağlayın. muamele için köpek yavrusu. Daha sonra bunu ödüllendirici bir oyuna dönüştürecek ve köpeğinize güzel zamanların geldiğini göstereceksiniz. Bu şekilde yavru köpeğiniz korku yerine merakla önündekine odaklanmayı öğrenecektir.

Evcil hayvan dostlarının merak ettiği konuları derlemeye çalıştığımız blogumuzu takip ederek, aklınızdaki tüm sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

 

 

Yazar Petwoon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir