Petwoon tarafından hazırlanan Pandemi Sonrası Köpeğinizin Hazırlığı | Ofise Dönüş İçin İpuçları makalesinde merak edilenleri yanıtlıyoruz. COVID-19 salgınının başlamasıyla birlikte tüm dünya eve kapandı. Bu süreçde köpeğinizin sizin için tüylü aile üyenizden daha fazlası haline geldiğini biliyoruz. Bu süreçte, evden birlikte çalıştığınız meslektaşınız ve hatta psikolojik desteğiniz haline geldi ve evde izole olduğunuz uzun günlerde size motivasyon sağladı. 

Geçtiğimiz yıl boyunca, yavru köpeğiniz size sadık bir arkadaş oldu. Uyanık olduğu her anı sizinle geçirmeye, sonsuz sırt masajları, uzun ve eğlenceli oyun seansları ve bol miktarda ekstra ödül maması da dahil olmak üzere, tamamen ona odaklanmış dikkatinizin avantajlarının tadını çıkarmaya alıştı.

Şimdiyse hayat kaldığı yerden devam etmeye başladı ve doğal olarak birçok evcil hayvan ebeveyni iş için ofise geri dönecek veya evcil hayvanlarını yalnız bırakarak evden uzakta zaman geçirmeye başlayacak. Köpeğinizi bu yeni yalnız zamanla şaşırtmamak önemlidir; çünkü muhtemelen bir tür ayrılık kaygısı geliştirecektir. 

Bu süreçte, yeni normale geçişinizi kolaylaştırarak köpeğinizi sizden ayrı geçireceği zamana hazırlamalısınız. Bu, siz uzaktayken kendini güvende ve rahat hissetmesine yardımcı olacaktır. Ofise geri dönmeden önce uygulamak için bu yararlı ipuçlarına göz atın:

Pandemi Sonrası Köpeğinizin Hazırlığı | Bir Sabah Rutini Uygulayın

Bazı köpekler, siz ayrılmaya hazırlanırken gerginlik yaşamaya başlar. Giyinme ve çantanızı toplama rutininizi tanırlar. Giyinerek, anahtarlarınızı alarak ve kanepeye oturarak ya da giyinip film izlemek için oturarak köpeklerinizin gördüğü kalıbı kırın.

Gün boyunca rastgele zamanlarda, işe gitmeden önce yapacağınız şeyleri uygulayarak ayrılık kaygısının oluşumunu azaltabilirsiniz. Bu sayede, köpeğinizin evden ayrılacağınız sinyali veren davranışınızla olan ilişkisini ortadan kaldıracaktır. 

Anahtarlarınızı alın ve şıngırdatın ve alarmınızı günün farklı saatlerinde çalacak şekilde ayarlayın. İş çantanızı alın ve başka bir odaya taşıyın. Uygulayacağınız bu gibi alıştırma aktiviteleri, köpeğinizin gerçekten evden ayrıldığınızda daha rahat olmasına yardımcı olacaktır.

Sürekli Eve Girip Çıkma Alıştırmaları Yapın

Evden her çıktığınızda, üzülmeden önce ayrılma ve geri dönme alıştırması yaparak köpeğinizin onları terk etmediğinizi öğrenmesine yardımcı olun. Örneğin; anahtarlarınızı alıp kapıdan çıkıp hemen içeri gireceğiniz küçük adımlar atabilirs ya da evinize girmeden önce birkaç dakika dışarıda yürüyebilirsiniz. Köpeğiniz daha rahat hale geldikçe ayrıldığınız süreyi artırmaya devam edin.

Veda ve Merhabaları Büyük Bir Olay Haline Getirmeyin

Evinizden çıkarken veya eve girerken, en iyisi basit bir veda ve merhaba demek, hatta köpeğinizi görmezden gelmektir. Duygusal selamlar, eve gittiğinizde ve eve vardığınızda, köpeğinize bıraktığınız büyük bir şey olduğunu söyler.

Bu selamlar, sevgiyi ifade etmenin bir yolu olduğu için evcil hayvan ebeveynleri için zor olabilir, ancak bunu yaparak, köpeğiniz için endişe yaratırsınız. Ayrılmanız veya geri dönmenizin endişelenmeleri gereken büyük bir şey olduğunu düşünürler. 

Pandemi Sonrası Köpeğinizin Hazırlığı için evinizden gelip giderken, bunu az etkileşim ve sakin bir tavırla yapın. Örneğin; sabahları evden ayrılmadan önce tüylü aile üyenize biraz sevgi vermek istiyorsanız, bunu ayrılmadan yaklaşık 10 dakika önce yapın. Eve döndüğünüzde de yalnızca girişinizden belli bir süre sonra, köpeğiniz sakinleştiğinde onu kucaklayın ve ‘’merhaba’’ deyin.

Aktif Olun

Yorgun bir köpek, mutlu bir köpektir. İyi egzersiz yapan bir köpek, mutlu ve daha az endişeli bir köpek anlamına gelir. Uzun bir süre için ayrılmadan önce, köpeğinizin uzun bir yürüyüş, koşma veya iyi bir süre yakalama oyunu gibi bir tür egzersiz yaptığından emin olun.

Evden çıkmadan önce koşu, uzun yürüyüş veya getirme oyunu gibi fiziksel aktivitelerle köpeğinizi olabildiğince yorarak enerjisini atmasını sağlayın. 

Evden ayrılmadan öncesinde, köpeğinizin sakinleşmesine zaman tanımak gerekir. Bunun için bu egzersizden sonra 20-30 dakikanız olduğundan emin olun. Bu sayede, sizinle eğlenmenin heyecanını, ayrılma kaygısıyla karıştırmayacaktır.

Yalnız Geçirdiği Zamanı Eğlenceli Hale Getirin

Köpeğinize sadece siz evden ayrıldığınızda vereceğiniz oyuncaklar ve ödül mamaları belirleyin. Bu, evden uzakta olduğunuzda onun için olumlu bir pekiştirme sağlar. Siz gittikten sonra uzun süre meşgul kalmalarını sağlamak önemlidir.  Ödül maması ya da bir yapboz oyuncağı gibi zihinsel uyaranlarla meşgul edecek oyuncaklar seçin. Eve döndüğünüzde ise, bunları köpeğinizin ortamından çıkarın; böylece siz yokken çekiciliğini korurlar.

Evden Ayrıldığınızda Köpeğinizin Anksiyete Yaşadığını Gösteren Belirtiler

Geçtiğimiz aylar boyunca, köpekler uyandıkları her anı sizinle geçirdiler. Ailenizle birlikte ekstra oyun süresi, yürüyüş, ilgi ve ödül mamalarının tadını çıkararak eğlendiler. Artık siz iş için ofise dönmeye başladıkça ya da evinizin dışındaki aktivitelere döndükçe, köpeğiniz evde yalnız kalmanın yeni bir gerçeğiyle karşı karşıya kalacak ve bu da şiddetli stres ve ayrılık kaygısını tetikleyebilir. Gittiğiniz süre ne olursa olsun, köpeğiniz panik moduna geçebilir ve yıkıcı davranışlarda bulunabilir.

Bu ayrılık kaygısı belirtilerini gözden geçirin. Hatta köpeğinizi evinizden ayrıldığınızda daha rahat hissetmesi için eğitmenize yardımcı olmak için neler yapabileceğinizi öğrenin.

Ayrılık Kaygısı Belirtileri

Köpekler birçok şekilde stres ve korku sergileyebilir. Bu nedenle köpeğiniz bir veya iki davranış sergiliyorsa, endişelenmeniz gereken bir şey olmayabilir. Bununla birlikte, aşağıda listelenen davranışlardan birkaçını düzenli olarak sergiliyorlarsa, köpeğinizin ayrılık kaygısı olması çok muhtemeldir. Bu davranışlar genellikle siz yokken ortaya çıkarken, köpekler siz ayrılmaya hazırlanırken bunları göstermeye başlayabilir.

  • Mızmızlanma, hızlanma veya titreme
  • Salya akıtma ya da nefes nefese kalma
  • Eve çişini yapma
  • Aşırı havlama veya uluma
  • Çiğneme, kaşınma, kazma, parçalama ve diğer yıkıcı davranışlar
  • Kaçış girişimleri
  • Yemek yememe, iştah kaybı
Ayrılık Kaygısıyla Nasıl Başa Çıkarsınız

Köpeğiniz hafif ila orta dereceli ayrılık kaygısı sergiliyorsa; yalnız kalmaktan duyduğu kaygıyı ortadan kaldırmanız gerekir. Köpeğinizin güvende hissetmesine yardımcı olmak için, yukarıda sıraladığımız yöntemleri uygulayabilirsiniz. Ayrıca profesyonel destek almayı da deneyimleyebilirsiniz.

Köpeğinizi Kreşe Götürün

Şu ana kadar önerdiğimiz yöntemler işe yaramamışsa üzülmeyin. Yukarıda saydıklarımıza ek olarak köpeğinizin bol bol egzersiz yaparak koşabileceği, oyun oynayabileceği aktiviteler deneyebilirsiniz. Ayrıca yeni birkaç komut öğrenebileceği bir kreş onun ayrılık kaygısıyla başa çıkmasına yardımcı olabilir. Bunun için özel olarak kurulmuş tesislerde, köpeğiniz türdeşleriyle sosyalleşerek iyi vakit geçirebilir. Bunun için size yakın bir bölgede yer alan bir köpek oteli tercih edebilirsiniz.

Pandemi sürecinin köpeğinizin modunu ve davranışlarını nasıl etkilediği ile ilgili detaylı bilgiye, Pandemi Sürecinin Köpeklerdeki Etkileri blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.