Petwoon tarafından hazırlanan Yaşlı Bir Köpek Sahiplenmek Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey konulu makale ile tüm sorularınızı yanıtlıyor. Genel olarak konuşursak; yaşlı köpekler, çılgın yavru köpeklere oranla daha yavaştır. Neyi sevip neyi sevmediklerini bilirler ve sarılacakları belirli insanlar, kestirebilecekleri konforlu alanlar ya da çiğneyebilecekleri oyuncaklar ararlar. Genellikle daha sakin ve daha akıllıdırlar. 

Yaşlı bir köpek, sadece yanınızda olmaktan başka bir şey istemez. Siz de yetişkin bir köpek sahiplenmeyi düşünüyorsanız; yaşlı köpek bakımı ile ilgili bazı yanlış algıları ortadan kaldırabilmek adına bilmeniz gereken her şeyi bu yazımızda sizinle paylaştık.

Yaşlı Bir Köpek Sahiplenmek | Bir Köpek Ne Zaman Yaşlı Kabul Edilir?

Genellikle, köpekler altı veya yedi yaşından sonra yaşlı olarak kabul edilir. Büyük ırklar, küçük ırklardan daha hızlı yaşlanır, bu yüzden bu zaman çizelgesi ırklara göre değişkenlik gösterebilir.

Bir köpeğin yaşlanması, tıpkı bir insanınki gibidir. Bazıları yaşlılığa sert bir geçiş yaparken, diğerleri yıllar içinde yorgun düşerler.

Köpeğinizin gelişimine yardımcı olmak için, yaşlı yıllarına girmeden önce yapabileceğiniz birçok şey var. Köpeğiniz altı – yedi yaşında ya da daha küçükse, kondisyonunu gözlemleyip değerlendirin. Sağlıklı bir temel ile gelişirse, yaşlılığını daha rahat ve sağlıklı geçirecektir. Unutmayın ki kilo verme ya da güç kazanma gibi süreçler, tıpkı insanlarda olduğu gibi genç yaşlarda daha kolaydır.

Yaşlı Köpek Bakımı Nasıl Olmalı

Yaşlandıkça ihtiyaçlarımız değişir, köpeklerimizin de öyle. Genç bir yetişkin olarak vücuduna iyi gelen yiyeceklerin değişmesi gerekebilir. Onu formda tutan egzersiz rutininin ayarlanması gerekebilir. Veterinere yılda bir kez yapılan gezinin iki yılda bir yapılan bir ilişki haline gelmesi gerekebilir. Kıdemli köpekler uzun, mutlu, sağlıklı ve tatmin edici hayatlar yaşayabilirken, bunun olmasını sağlamak için bakımlarını değiştirmek bize kalmış.

Zindelik

Köpeğinizin zindeliği, yiyecek ve egzersizle olan ilişkisini kapsar. Yediği yiyecek ve egzersiz rutini, genel sağlığına katkıda bulunur.

Köpeğinizin zindelik seviyesini değerlendirirken, ilk olarak veterinerinizle köpeğinizin ağırlığını kontrol edin. Herhangi bir endişe var mı? Daha iyi durumda olması için birkaç kilo alması mı yoksa vermesi mi gerekiyor? Veterinerinizden fikir isteyin. Bazı köpekler için kilo kaybetme, daha az yiyecekle beslenmek kadar basit olabilirken, diğerleri için belirli bir egzersiz rutini gerektirebilir.

Birçok köpek yaşlandıkça yavaşlar. Daha hareketsiz bir yaşam sürer, daha çok dinlenir ve daha az yorucu egzersiz yaparlar. Bu yavaşlama hali, tıpkı bizlerde olduğu gibi metabolizmalarının yavaşlamasına neden olur. Yaşlı köpeğinizi zayıflatmakta zorlanıyorsanız, size yardımcı olabilecek birkaç basit fikir:

 • Paketli ödül mamalarının yerine; havuç, yaban mersini, elma gibi meyveler, düşük kalorili birer alternatif oluşturabilir. Elbette bu değişiklikten önce mutlaka veterinerinize danışmalısınız.
 • Yürüyüşleri atlamayın. Zor olduğunuz biliyoruz; ancak köpeğinizin uzun ömürlü olması için bu günlük yürüyüşleri yapmanız çok önemli. Eklemlerini hareket ettirmek, kaslarını çalıştırmak ve kalp sağlığını koruması için düzenli egzersizi aksatmamalısınız. Köpeğinizin kondisyon düzeyini gerçekten artırmak için küçük bir mesafe veya her gün ikinci bir yürüyüş ekleyin.
 • Masa artıklarına dikkat edin. Sindirim sorunları, yaşlı köpekler arasında yaygın bir problemdir, bu nedenle tükettiği yiyecek çeşitliliğinin az olması onun yararınadır.
 • Veterinerinize danışarak probiyotik, balık yağı gibi gıda takviyeleri kullanabilirsiniz.
Sağlık ve Sıhhat

Veterineriniz, yaşlı köpeğinizin bakımında partneriniz olacaktır; çünkü yaşlı köpeklerin çok daha fazla veteriner bakımına ihtiyacı vardır. Sizinki, yılda bir kez yapılan kontrolve aşılarla sağlığını koruyabilen köpeklerden biriyse, şanslısınız demektir.

Köpeğiniz yaşlandıkça, karşılaşabileceği bazı sağlık problemleri:

 • Görmede azalma veya görme kaybı
 • İşitmede azalma veya işitme kaybı
 • Sindirim sorunları
 • Eklem ağrıları
 • Obezite
 • Kalp sorunları
 • Kanser
 • Kronik hastalıklar

Ne yazık ki, çok sayıda yaşlı köpek sahipleri tarafından, bu sağlık koşulları nedeniyle madden ve manen bakımı karşılayamayacakları düşüncesiyle sokağa ya da barınağa bırakılmaktadır. Günümüzde, bu gibi rahatsızlıkların çoğu tedavi edilebilir ve yönetilebilir düzeydedir. Yaşlanan köpekler için veteriner bakımının mali yönünü ele almak için iki öneri:

Evcil hayvanınızın uzun süreli bakımı için özel bir fon başlatmayı düşünün. Örneğin; her ay maaşınızın ufacık bir bölümünü bu fona ayırabilirsiniz.

Köpeğinizin bakımını gerçekten karşılayamıyorsanız ve birikim yapma şansınız olmadan önce birsağlık problemi yaşarsa, önce bir ödeme planı hazırlamanıza yardımcı olup olamayacaklarını görmek için veterinerinizle konuşun veya bu amaçlı kurulmuş kuruluşlardan destek talep edin.

Evcil hayvan sağlık sigortası yaptırabilirsiniz. Elbette bu tip uygulamalarda, sigortanın neleri kapsadığını araştırmanız, karşılaştırma yapmanız ve sizin için en avantajlısına karar vermeniz önemlidir.

Unutmayın ki; zinde bir köpek, uzun vadede veteriner bakımında daha az maliyetli olacaktır. Köpeğinizi sağlıklı bir kiloda tutmak, onu sağlıklı yiyeceklerle beslemek ve bol bol egzersiz yaptırmak bir nevi geleceğine yatırım yapmak anlamına gelir. Köpeğinizi her zaman karşılayabileceğiniz en sağlıklı mamayla besleyin ve birlikte bol bol yürüyüş yapın. 

Mutluluk

Elbette hayat sadece ne yediğimiz, nasıl egzersiz yaptığımız ya da hangi sıklıkla doktora gittiğimizden ibaret değildir. Bu gibi fiziksel şeyler genel refahımız üzerinde ağır bir etkiye sahipken; hayattan aldığımız zevk de bir o kadar önemlidir. 

Yaşlı köpekler için “eğlence” koşu, yüzme veya parkta saatlerce top kovalamak olmayabilir. Köpeğinizin altın yılları boyunca iyi vakit geçirmesini sağlamak, yaşlı bir köpek sahiplenmenin en keyifli kısımlarından biridir.

Kimi yaşlı köpekler bir parça güneş ışığında uzanıp kemiklerini ısıtmaktan hoşlanırken, kimi kısa koşuları ya da oyuncak çiğnemekten keyif alabilir. Köpeğinize ne neşe getiriyorsa, onu sadece özel durumlar için değil, günlük rutininize dahil etmenin yollarını bulun. Her gün, özel bir gündür.

Mutluluk, aynı zamanda konfor demektir. Köpeğinizin ısıtmalı bir battaniyeye, bir soğutma matına ya da yukarı çıkmasına yardım edecek bir rampaya ihtiyacı olabilir. Bu durumda Petwoon olarak ürettiğimiz Katlanır Minder imizi de deneyebilirsiniz. Onun hayatını kolaylaştıran ve kendini rahat hissetmesini sağlayan her unsur önemlidir. Köpeğinizin nerede uyumayı tercih ettiğine ve sıcak mı yoksa soğuk mu istediğine dikkat edin. Köpeğinizi daha rahat ettirmek için, evinizde ufak değişiklikler yapabilirsiniz.

Yaşlı Köpek Sahiplenmek

Ailenize bu olgun arkadaşlardan birini katabileceğiniz bir yaşam tarzınız varsa; her barınakta altı yaş ve üzeri, bir aile bulmaya hazır harika köpekler bulabilirsiniz. Birçoğu hala hayat dolu ve önünde hala uzun yıllar var. Muhtemelen ev eğitimi almış, çoğu köpek yavrusundan daha sakin ve yaşam tarzınız ne olursa olsun size uyum sağlayabilecek olgunlukta, altı yaş üstü bir çocuğu sahiplenmek düşündüğünüzden daha kolay olabilir.

Ya yorgun görünenler? İşte en çok sevgiye muhtaç olanlar onlar… Son yıllarını yalnız geçirmek zorunda kalan, insanlarını özleyen, kafası karışmış ve neden orada olduklarından emin olmayan bir çok yaşlı köpek var. Onlardan birini bu dünyadan mutlu ve sevildiğini hissederek uğurlamanın manevi huzurunu düşünün…

Yaşlı Köpekler Pahalıya mı Mal Olur?

Bir köpek yavrusunun ne kadara mal olacağını tahmin bile edemezsiniz. Bir köpek yavrusu sahiplenmek, hiçbir şeyi garanti etmez. Yavru köpeğiniz kanepenizi yiyebilir ya da midesinden bir bilezik çıkarmak için ameliyata ihtiyacı olabilir. Kronik bir hastalıkla gelebilir veya kanser olabilir.

Demek istediğimiz, hayatta hiçbir şeyin garantisi yoktur. Ne bir yavru köpeğin sağlığından, ne de yaşlı bir köpeğin ömrünün süresinden emin olabilirsiniz. Endişeniz buysa,bunu bir kenara bırakın; çünkü hayatın ne getireceğini asla bilemezsiniz…

Köpek sahiplenmeyi düşünüyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken konuları ile ilgili detaylı bilgi için Köpek Sahiplenme Öncesinde Dikkat Etmeniz Gerekenler blog yazımızı inceleyebilirsiniz.