Bu yazımızda Köpeğinizi Gezdirmek İçin Nedenler | 6 Önemli Sebep hakkında konuşuyor olacağız. Sürekli hareket halindeki yaşam tarzınızın sizi yorduğunu ve köpeğinize ayıracak enerjinizin minimuma indiğini biliyoruz. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, evcil hayvan ebeveynlerinin yüzde 33’ü evcil hayvanlarını nadiren gezdiriyor. Köpeğinizi her gün saatlerce gezdirmek her zaman mümkün olmasa da, haftada en az birkaç kez uzun bir yürüyüş yapmanız gerekir.

Bunu yapmak size zor geliyorsa, köpeğinize günlük bir köpek yürüyüşü yaptırmak için bir köpek gezdirme şirketiyle anlaşmayı düşünebilirsiniz. Zamanı kısıtlı birçok evcil hayvan ebeveyni, günlük köpek gezdirme hizmetinin köpeklerinin mutluluğunu, davranışlarını ve refahını büyük ölçüde iyileştirdiği konusunda hemfikir. İster sorumlu bir evcil hayvan ebeveyni, ister bir evcil hayvan bakım şirketinde çalışan profesyonel bir köpek bakıcısı olun, işte Köpeğinizi Gezdirmek İçin Nedenler;

Köpeğinizi Gezdirmek İçin Nedenler | 6 Önemli Sebep # 1: Sağlığınızı İyileştirir ve Kilo Verirsiniz

Araştırmalara göre; son yıllarda aşırı kilolu veya obez köpeklerin sayısında ciddi bir artış mevcut. Siz de köpeğinizin şişmanladığını fark ettiyseniz; köpeğinizin aşırı kilo sebebiyle mesane kanseri, deri enfeksiyonları, kalp hastalığı ve şeker hastalığı riski altında olduğu unutmayın. 

Veterinerler, köpek sahiplerinin haftada en az dört saat yürüdüğünü, evcil hayvanı olmayan insanların ise bir saat içinde yürüyüşten bıkıp, yorulduğunu tespit etti. Köpek gezdirmek, kilonuzu yüzde 5 oranında ve köpeğinizin kilosunu yüzde 15 oranında azaltabilir. 

Ayrıca kardiyovasküler kondisyonunuzu geliştirir, kan basıncınızı düşürür ve kemiklerinizi geliştirir. Zihinsel olarak, dışarı çıkmak ve bir rutine sahip olmak ve ayrıca hafif egzersizden sağlayacağınız endorfin salınımının, anksiyeteyi, depresyonu ve mevsimsel duygulanım bozukluğunu azaltacağını unutmayın.

# 2: Köpeğinizin Eğitimine Katkı Sağlar

Köpeğiniz en sevdiğiniz vazonuzu devirdi veya bahçedeki çiçeklerinizin hepsini eşelemeye mi başladı? Eğer bu tarz davranışlarda bulunuyorsa, köpeğinizin bastırılmış enerjiden kurtulmaya ihtiyacı var demektir. 

Yürüyüşler, itaat emirlerini uygularken kötü davranışlarını engellemek için mükemmel bir fırsattır. Ev içinde verdiğiniz eğitim ile kalabalık bir parkta vereceğiniz eğitim tamamen farklı deneyimlerdir. Eğitime yolda başlayarak, komutları düzeltebilir ve köpeğinize her zaman, her yerde eğitim zamanı olabileceğini öğretebilirsiniz.

Eğitmenler, köpeğinizi yürüyüşlerde sık sık durdurmanızı ve ona “gel” ve “beni izle” gibi itaat komutları vermeyi öneriyor. Tasmalı çekiştirme huyu varsa; köpeğinizin yalnızca tasması gevşek olduğunda yürümesine izin verin. Sizi kontrol etmek için geri geldiğinde tasmasını çeker ve ileriye doğru hareket ederse hareketsiz durun, tasmanın gevşemesine veya önünüze her geldiğinde yön değiştirmesine izin verin.

# 3: Yeni Arkadaşlar Edinmenize Vesile Olur

Köpekler, sizin için yeni bir arkadaş grubunun kapısını açabilir. Diğer insanlarla etkileşimi kolaylaştıran, harika sosyalleşme kaynaklarıdır. Köpeğinizle yürüyüş yaparken insanların sizinle sohbet etme olasılığı, kendi başınıza veya başkalarıyla yürüdüğünüzde olduğundan daha yüksektir. Bu, özellikle yalnızlıktan veya depresyondan muzdarip olanlar için faydalı olabilir.

# 4: İlişkinizi Güçlendirebilirsiniz

Köpeğiniz sizin bir alfa olarak kendisine liderlik etmenizi isterken; onun güvenini, sadakatini, sevgisini ve saygısını da kazanmanız gerekecek. Düzenli bire bir görüşme, bağınızı güçlendirebilir ve derinleştirebilir. Köpeğiniz çekingen veya korkuyorsa, günlük yürüyüşler ona yapı ve istikrar kazandırabilir. Bu öngörülebilirlik seviyesi, kendine olan güvenini de artırabilir.

Aranızda zaten kırılmaz bir bağınız varsa, köpeğinizin günlük yaşamına biraz sürprizler eklemeyi deneyebilirsiniz. Böylece, değişimlerle karşılaştığında da sizinle uyum içinde olması gerektiğini anlayacaktır. Her gün aynı rotada yürümek yerine yeni yollar deneyin ve yürüyüş sürelerinizi değiştirin. Köpeğinizin spor sonrası favori bir ödülü var mı? Onun yerine fıstık ezmeli bisküvi veya hindi somunu yemesine izin verin. Cumartesi sizin belirlediğiniz “parkta yürüyüş” günüyse, köpeğinizi şaşırtın ve Cumartesi ve Pazar günleri gidin.

# 5: Ortamı Keşfedersiniz

Evcil hayvanınız yürüyemiyor olsa bile, onun için dışarıda vakit geçirmenin yine de faydası vardır. Onu yürüyüşe çıkarmak için bir bebek arabası kullanmak, dışarıdaki manzaraları, sesleri ve kokuları deneyimledikçe duyularını evin dışında da meşgul edebilmesini sağlar. 

Köpeğinizin, olabildiğince çok yeni kokuyu solumaya hevesli olduğunu unutmayın. Köpeğinizin beyninin kokuları keşfetmeye ayrılmış kısmı sizinkinden 40 kat daha büyüktür. Ayrıca her yaştan köpek düzenli koklama yürüyüşlerinden hoşlanır. Koklamak, özellikle aşırı heyecanlı, reaktif veya gergin olma eğilimindeyse, köpeğinizin kalp atış hızını anında düşürebilir.

# 6: İhtiyaç Molası

Köpekler genellikle günde bir veya iki kez kaka yaparlar. Yavru köpeğiniz kabızsa, günde iki kısa yürüyüş yapmayı deneyin. Bazı köpekler, bağırsak hareketleri sırasında hareket eder; çünkü bu eliminasyona yardımcı olur. 

İhtiyaç molaları onlar için sadece tuvalet ihtiyacı ile ilgili değildir, onlar da iletişimle ilgilidir. Bölgelerini işaretlemenin yanı sıra, köpekler arama kartı olarak idrar veya dışkı kullanırlar. Köpeklerin anal bezleri korktuklarında misk kokusu yayar. Bu yüzden bazen kaka, diğer köpekleri tehlike konusunda uyarabilir. 

İdrar temelde köpekler için sosyal medyadır. Twitter’ ı son dakika haberleri için kontrol edebileceğiniz yerlerde, köpekler takipçilerinin cinsiyetini, yaşını ve sağlığını keşfetmek için popüler çiş noktalarını kontrol etmek isterler.

 

Köpeğinizi gezdirirken, bir adım sayacı almayı ve gerçekçi hedefler koymayı deneyebilirsiniz. Örneğin; birinci haftada, köpeğinizle her gün 2.000 adım yürüyün. İkinci haftada bunu 3.000 adıma yükseltin ve yaklaşık 6.000 adıma ulaşana kadar böyle devam edin.

Köpeğiniz kilolu mu yoksa obez mi? Eğer öyleyse, eklem hasarı ve osteoartrit için daha yüksek risk altındadır. Ağrıya, iltihaplanmaya ve kemik çıkıntılarına neden olur. Araştırmalara göre, orta yaşlı köpeklerin yüzde 20’sinde ve yaşlıların yüzde 90’ında bir veya daha fazla ekleminde osteoartrit vardır.

Köpeğinizin hazımsızlık problemi varsa, günde birkaç kez beş dakikalık yürüyüşleri deneyin. Eğer köpeğiniz nefes nefese kalmaya, topallamaya veya uzanmaya başlarsa bu dur anlamına gelir. Bunun için abarttığımızın farkına varıp, geri dönmenin vakti gelmiş demektir.

Köpeğinizi Gezdirmek İçin Nedenler ve diğer merak ettiğiniz tüm konular için iletişim sayfamızdan bizim ile irtibata geçebilirsiniz.