Petwoon olarak bu makalemizde Köpek Eğitimini Kolaylaştıran Yöntemler arasından 10 İpucunu sizin ile paylaşıyor olacağız.  Köpek eğitimi terimini duyduğunuzda tüyleriniz diken diken olabilir. Hemen pes etmeyin, neyse ki bu süreci kolaylaştırmanın bazı yolları var. İşte size yardımcı olacağına inandığımız ve bizim de uyguladığımız eğitim ipuçlarından bazıları.

Köpek Eğitimini Kolaylaştıran Yöntemler | Kurallar Konusunda Tutarlı Olun

Köpek Eğitimini Kolaylaştıran Yöntemler söz konusu olduğunda, hatırlanması gereken en önemli şeylerden biri koyduğunuz kurallar konusunda tutarlı olmaktır. Köpeğiniz için net sınırlar belirleyin ve evdeki herkesin bu kurallara uyduğundan emin olun. Herkes tutarlıysa, köpeğinizin hangi davranışların kabul edilebilir olduğunu anlaması uzun sürmeyecektir.

Örneğin; köpeğinizin kanepede yatmasına izin verilmiyorsa, evdeki herkesin bu kurala uymalıdır. Köpeğinizi, geçmişte yapmasına izin verdiğiniz bir davranıştan dolayı ya da eşinizin izin verdiği bir davranış için cezalandırmayın. Zaman zaman ödüllendirildikleri bir şey için onu aniden cezalandırmak, köpeğiniz için adil değildir.

Köpeğinizin siz yemek masasındayken yemek için yalvarmasını istemiyorsanız, evdeki kimsenin onu yemek esnasında beslemediğinden emin olmalısınız. Köpeğiniz yaramaz olduğu için değil, daha önce ödüllendirildiği için yalvarır. 

Aynı davranışı için bir gün ödüllendirilirken ertesi gün cezalandırılmak, köpeğinize karışık sinyaller göndererek kafa karışıklığına ve hayal kırıklığına yol açacaktır.

Köpeğiniz için ev kuralları oluştururken herkesi dahil edin ve herkesin aynı fikirde olduğundan emin olun. Herkesin köpeğinizin ne yapabileceğini ve ne yapamayacağını bilmesi için tutarlı kurallar koyun. İstisnalar yapılırsa, köpeğinizin eğitilmesi daha uzun sürecektir ve birçok gereksiz kafa karışıklığı ile karşı karşıya kalacaktır.

Köpeğinizin İyi Davranışlarını Teşvik Edin

Doğal olarak; hepimiz iyi huylu bir köpeğimiz olsun isteriz. Köpeğinizin davranışlarını geliştirmenin en kolay yollarından biri, iyi davranışları teşvik etmektir. Bu yapması çok kolay olan; ama çoğunlukla unuttuğumuz ya da ihmal ettiğimiz bir davrnıştır.

Köpek eğitimi söz konusu olduğunda, genellikle iyi olanları teşvik etmeyi unutarak, olumsuz davranışlara odaklanma eğilimindeyiz. Köpeklerimiz sürekli olarak gözlemliyor ve bizden öğreniyorlar, bu yüzden onlara iyi bir şey yaptıklarını bildirmek onları bu davranışı daha sonra tekrar etmeleri konusunda onları teşvik eder. 

Sessiz kaldığınızda köpeğinizin iyi bir şey yaptığını anladığını düşünmeyin. Sıradan ya da önemsiz görünse bile, köpeğinizin iyi bir şey yaptığında bunu bilmesini sağlayın. Köpeğinizin üzerinde bırakacağınız olan bu olumlu çağrışımlar, daha sonra neyin kabul edilebilir olduğunu ve herhangi bir zamanda ondan ne beklendiğini öğrenmesine yardımcı olacaktır. Köpeğinizin iyi bir şey yaptığında bunu açıkça bilmesini sağlamak, size daha sonra bu davranışları teşvik etme fırsatı verir.

Örneğin; köpeğiniz akşam yemeğinzii yerken sakince yanınızda oturuyorsa ve bu davranışı onaylıyorsanız, ona iyi bir çocuk olduğunu söyleyerek onu bilgilendirin. Siz kanepede otururken köpeğiniz başını kucağınıza koyarsa ve siz bu davranışını onaylıyorsanız, bunu ona bildirin. 

Köpeğinizi takdir ederek, bu gibi istenen davranışları tekrarlaması için onu cesaretlendirebilirsiniz.

Çevresel Faktörler Fark Yaratır

Eğitim söz konusu olduğunda, daima çevrenizi göz önünde bulundurun. Dışarıda, oturma odanızdakinden çok daha fazla dikkat dağıtıcı şey vardır ve dikkat dağıtıcı bir ortamda olduğunuzda, kendinizi köpeğinizin dikkatini çekmek için yarışırken bulabilirsiniz. Köpeğinizi bir ortamda eğittiğinizde, ondan sadece basit bir numara yapmasını değil, etraflarında olup biten tüm o süper heyecan verici şeyleri görmezden gelmelerini istersiniz.

Köpeğinize sakin bir ortamda (oturma odanız gibi) yeni bir numara veya davranış öğrettikten sonra, bunu daha dikkat dağıtıcı bir alanda deneyebilirsiniz. Ancak; köpeğinizin ilk seferinde yeni ve / veya heyecan verici bir ortamda bu yeni numarayı mükemmel bir şekilde gerçekleştirmesini beklemeyin. Köpeğinizin dikkatini bu yeni ortamda da üzerinizde tutmak için biraz pratik yapmanız gerekecek. Köpeğinize numarayı ilk kez öğretiyormuşsunuz gibi davranın. Onun dikkatini çekmek için en sevdiği ödülleri kullanın ve eğlenceli olmayı unutmayın.

Unutmayın ki; tüm dış mekan manzaraları, kokular ve diğer canlılar köpeğiniz için gerçekten heyecan vericidir ve ilgilerini tutmak zor olacaktır. Köpeğinizin odaklanmasını sağlamak zaman alır ve yeni bir eğitim ortamına her geçtiğinizde sizi bir takım zorluklar bekler. Elbette bu, dışarıdayken köpeğinize sizi dinlemeyi öğretmenin imkansız olduğu anlamına gelmez. Köpek Eğitimini Kolaylaştıran Yöntemler için sadece o noktaya gelmenin sabır gerektirdiği anlamına gelir. Egzersiz seanslarınızı eğlenceli hale getirerek ve köpeğinizle farklı bir ortamda çalışırken onu sakinleştirerek işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Motivasyon Önemlidir

Köpek eğitimini kolaylaştırmanın bir diğer yolu, köpeğinizi nasıl motive edeceğinizi bulmaktır. Bunu yapmak için farklı ödüllerin onu ne kadar teşvik ettiğini test etmeniz gerekir. Eğitim söz konusu olduğunda, köpeğinizin size odaklanmasını sağlamak önemlidir ve bunu yapmanın en iyi yolu, ödüller sunarak onu motive etmektir. Şanslıydım çünkü Laika ikramlar veya oyuncaklar için çalışacak, ancak tüm köpekler her ikisi tarafından da yüksek düzeyde motive edilmiyor.

Köpeğiniz ikramlar, oyuncaklar ve övgü için çalışmaya istekli ise bunları, köpeklerinizin ilgisini çekmek için eğitimde ödül olarak kullanın ve hangilerinin köpeğinizi daha fazla heyecanlandırdığına dikkat edin. Hangi motivasyon kaynağının köpeğinizi gerçekten harekete geçirdiğini bulmak için çeşitli türlerde oyuncaklar ve ödüller kullanmayı unutmayın. Köpeğinize yeni veya özellikle zorlayıcı bir şey öğreteceğiniz zamanlar için bu ekstra heyecan verici ödülleri kullanın. Köpeğiniz için en çok hangi ödüllerin işe yaradığını ve hangilerini gerçekten sevdiğini öğrenmek, size zorlu durumlarda onun dikkatini çekebilme avantajı sağlayacaktır.

Köpeğinizin Dikkat Süresi Sınırlıdır

Egzersiz yaparken hayal kırıklığından kaçınmak istiyorsanız, egzersiz seanslarınızı kısa tutun. Köpeklerin sınırsız bir dikkat süresi yoktur ve belirli bir numara veya davranış üzerinde çok uzun süre çalışmak hem siz hem de köpeğiniz için can sıkıntısı ve hüsrana neden olabilir.

Yeni bir numara öğrenmeye çalıştıktan 10 dakika sonra köpeğinizin dikkati dağılıyor mu? O halde eğitim süresini 5 dakikaya kısaltmayı deneyin. Her seferinde bir davranış veya numara üzerinde çalışın ve oturumlar arasında ara verin. Yeni bir davranış üzerinde çalışmak için çok fazla zaman harcarsanız; köpeğiniz sıkılacak, dikkati dağılacak ve muhtemelen sizi bu konuda hayal kırıklığına uğrayacaktır.

Köpek Eğitimini Kolaylaştıran Yöntemler bulunmak istendiğinde çoğu genç köpeğin yakmak için çok fazla ekstra enerjisi olduğu göz önüne alınmalıdır. Bu nedenle; köpeğiniz odaklanmada sorun yaşıyorsa gün boyunca fiziksel ve zihinsel egzersizlerini artırmayı deneyin.

Kelimeler Konusunda Tutarlı Olun

Biz insanların oldukça geniş bir kelime haznesi vardır; ancak konu köpek eğitimi olduğunda, aynı kelimeleri tutarlı bir şekilde kullanarak olabildiğince basit tutmaya çalışmalısınız. Tıpkı köpeğinize oturmayı öğrettiğiniz zamanki gibi olduğunu varsayın! Sonuç olarak her seferinde aynı kelimeyi ve / veya hareketi kullanmayı unutmayın.

Köpeğinizin eğitimini kolaylaştırmak istiyorsanız; ne üzerinde çalışıyor olursanız olun, seçtiğiniz sözcükler konusunda tutarlı olmayı unutmayın.

Köpeğimizi gezdirirken dışarı çıktığımızda yürüyüş moduna girmek kolaydır.  Hatta bunun eğitim için bir fırsat olduğunu unuturuz. Köpeğinize tasmasını takmamasını öğretmeye çalışıyorsanız, eğitim şapkanızı çıkarmayı ve seçtiğiniz sözcüklerle tutarlı olmayı unutmayın. Kulağa basit geliyor, ancak insanlara daha az kelime kullanmalarını söylemek, yapmaktan çok daha kolay.

“Boş” Günleriniz Olabilir

Eğitim söz konusu olduğunda, tüm günler mükemmel geçmeyecek. Tıpkı düzenli olarak yaptığımız her şey gibi, bazı günler kendimizi iyi hissettirecektir. Bazı günler ise daha verimsiz geçecek.

Eğitim ilericidir; ancak bu her gün aynı miktarda ilerleme kaydedeceğiniz anlamına gelmez. Bazı günler sabrınız zayıf olabilir ve bazı günler köpeğiniz bir şey öğrenmek için yeteri kadar hevesli olmayabilir. Zaman zaman hepimizin boş günleri olur. Kötü bir zaman geçiriyorsanız, kendinizi eğitmeye zorlamayın; çünkü muhtemelen köpeğiniz de iyi hissetmeyecektir. Böyle bir durumda, köpeğinizin negatif enerjinizi hissederek eğitim seanslarınız hakkında olumsuz düşünmeye başlamasını istemezsiniz.

Eğitim konusunda beklediğiniz verimi alamıyorsanız, biraz ara verin ve köpeğinizle eğlenceli bir şeyler yapın. Onunla sevdiği bir oyunu oynayın veya onu parka götürün. Kendinize de köpeğinize de bir mola verin ve yarın yeniden başlayın.

Hatalarınızdan Ders Çıkarın

Köpeğinize yeni bir şey öğretmeye çalışırken mücadele mi ediyorsunuz? Bir adım geri atın ve yönteminizin tam olarak neden işe yaramadığını anlamaya çalışın. Köpeğinizin dikkati çok dağıldığı için mi ya da yeterince motive olamadı mı? Köpeğinizle net bir şekilde iletişim kurmuyor musunuz? Köpek eğitimini kolaylaştırmanın en iyi yollarından biri, önceki hatalarınızdan ders almaktır.

En büyük eğitim atılımlarımdan bazıları kendi hatalarımı analiz ederek geldi. Köpeğimi “buraya gelmek” için eğitirken, sadece Laika’nın adını söyleyip beklerdim. Ne anlama geldiğini biliyordu, bu yüzden her an geri kaçmaya başlayabilirdi, değil mi? Bunun yeterli olmadığı ortaya çıktı; Ben orada kollarımı kavuşturarak beklerken o çimenleri koklamaya tercih edebilir. Hatta sincapları kovalamaya ve bahçede devriye gezmeye devam da edebilir.

Sonra “buraya gel “imin gerçekte ne anlama geldiğini anladım – bu onun oyun dışındaki süper eğlencesinin sona erdiği anlamına geliyordu. Sonra nihayet oyunumu geliştirmem gerektiğini anladım. Kendimi bahçemizde yaşayan tüm o sinir bozucu sincaplardan ve diğer eğlenceli yaratıklardan daha heyecanlı kılmalıydım. Ve bunu nasıl yaptım? Bana geri döndüğü her seferinde onu cömertçe ödüllendiriyordum. Ödülü istediğim davranışla eşleştirmem gerekiyordu.

Köpeklerimize hatırlamayı öğretmek söz konusu olduğunda bu yaygın bir sorundur. Şu anda ne yapıyorlarsa yapsınlar kadar heyecan verici değiliz. Bunun için geri geldiklerinde onlara bağırmak onları bir dahaki sefere geri gelmek istemekten caydırıyor.

Öyleyse, eğitmekle uğraşıyorsanız, köpeğiniz arkanıza yaslanın ve nedenini anlamaya çalışın. Köpeğinizden tam olarak anlamadıkları bir şey mi yapmasını istiyorsunuz? Sunduğunuz ödüller, onlardan yapmalarını istediğiniz şeye değer mi? Yönteminizin neden işe yaramadığını anlamak, işe yarayan bir yöntem bulmanıza yardımcı olacaktır.

Farklı Köpekler, Farklı Yöntemler Gerektirir

Eğitim söz konusu olduğunda, tüm köpeklerin birer birey olduğunu unutmayın. Birden fazla köpeğiniz varsa durumlar değişebilir. Köpek A için işe yarayan yöntemlerin, köpek B için de aynı şekilde işe yaramayabilir. Bu şekilde olmasını varsaymak kolay olsa da bu her zaman bu şekilde çalışmaz.

Aynı şey köpeğinize tuvalet eğitimi vermek ve ona temel davranışları öğretmek için de geçerlidir. Bazıları bir hafta içinde ev eğitimi alabilirken, diğerlerinin temel eğitim süreci daha uzun sürebilir. Bazı köpekler ısırmalarını kontrol etmeyi çok çabuk öğrenirken, diğerlerinin bunu öğrenmesi haftalar veya aylar sürebilir.

Yeni köpeğiniz bir öncekiyle aynı hızda ilerlemediği için sinirlenmeyin. Tüm köpekler farklıdır ve bazıları belirli davranışları diğerlerinden daha erken öğrenir. Bu nedenle, bazen eğitim yöntemlerinizi yeni köpeğinize uyacak şekilde ayarlamanız gerekebilir. Unutmayın ki, tüm yöntemler her köpek için mükemmel şekilde çalışmaz.

Bazı köpekler ikram için her şeyi yaparlar. Bazı köpeklerin dikkati kolayca dağılır ve bazı köpekler kurallara karşı diğerlerinden daha fazla mücadele eder. Köpeğiniz için neyin işe yaradığını bulmak ve bunu kendi yararınıza kullanmak önemlidir.

Daha fazla merak ettiğiniz her konuya blog sayfamızdan ulaşabilirsiniz.