Petwoon olarak bu yazımızda sizlere Yeni Köpeğinizle Bağ Kurmak için İzlenecek 10 Adım hakkında bilgi veriyor olacağız. Yeni bir köpek sahiplenmek heyecan verici bir durumdur; ancak birbirinize alışma süreciniz beklediğinizden daha yorucu olabilir. 

Her ilişkide olduğu gibi, yeni köpeğinizle aranızda derin bir bağ kurmanız zaman alır; ancak bu bağı daha ilk günden güçlendirmeye başlamanın oldukça basit yolları vardır. İşte yeni köpeğinizle bağ kurmanın 10 yolu.

Yeni Köpeğinizle Bağ Kurmak | Köpeğinize Karşı Sabırlı Olun

Köpeğinizle bağ kurmanın en önemli anahtarı, sabırdır. Bazı köpeklerde yeni yuvasına ve sahibine alışma süreci bu bir gecede olurken, bazılarında bu birkaç hafta, hatta aylar bile sürebilir.

Her köpeğin kendi kişiliği vardır ve bazı köpeklerin yeni insanlara ve çevreye ısınması diğerlerinden daha uzun sürer. Tıpkı bizim gibi, köpekler de yeni bir duruma sokulduğunda bir uyum sürecinden geçer. Bu yüzden, yeni köpeğinizle bağ kurmanın eğlenceli yollarından bazılarına girmeden önce, sabırlı olmanın ne kadar önemli olduğunu vurgulamak isteriz.

Her köpek, yeni bir sahiple hemen bağ kurmaz. Yeni yerlere, kokulara ve seslere alışma süreci, yeni köpeğiniz için stresli bir dönem olabilir ve ilk birkaç gün boyunca işleri sakin ve pozitif tutarak onları rahat ettirmeye yardımcı olabilirsiniz.

Dışarı çıkıp her şeyi yeni köpeğinizle yapmanın ne kadar cazip olduğunu biliyoruz; ancak bazı şeylerin zaman ve sabır gerektirdiğimi unutmayın. Köpeğiniz utangaç veya korkulu görünüyorsa yavaşlayın ve onu sakinleştirmeye çalışın. Yeni evine ve ailesine alışması için onla biraz zaman verin. Eğer herhangi bir stres veya korku belirtisi gösteriyorsa, ilk günden yeni köpeğinizle tanışmaları için tüm arkadaşlarınızı eve davet ederek köpeğinizi bunaltmayın.

Bir Programa Bağlı Kalın

Köpekler bir rutin yaşamayı sever. Bu nedenle, ilk günden itibaren belirli bir programa bağlı kalmak, köpeğinizin uyum sağlamasına yardımcı olabilir. Rutinler rahatlık sağlar ve herhangi bir zamanda köpeğinize onlardan ne beklendiğinizi öğretir. Köpekler rutin olarak geliştikleri için, yeni köpeğiniz hayatınızın akışını ve evinizin düzenini ne kadar çabuk öğrenirse kendini o kadar rahat hissedecektir.

Yeni köpeğinizin evinize uyum sağlamasına şu yollarla yardımcı olabilirsiniz:

Onu her gün aynı saatte besleyin

Belli aralıklarla tuvalet ihtiyacını gidermesi için dışarı çıkarın

Her gün aynı saatte yürüyüşe çıkarın

Her gece aynı saatte yatmasını sağlayın

Bu rutin, onun egzersiz süresini, kucak zamanını veya katılacağı diğer günlük oyunları veya aktiviteleri de içermelidir. Birçok köpek sahibinin yeni köpekleriyle olabildiğince çok vakit geçirmek istediğini biliyoruz; ancak köpeğinizin normal rutinine alışmasına yardımcı olmak için ilk birkaç hafta boyunca bu aktivitelerden en azından bir bölümünü yerine getirmeye çalışın.

Kurallarla Tutarlı Olun

Yeni Köpeğinizle Bağ Kurmak için her an tutarlı ve net olmayı unutmayın. Konu eğitim olduğunda, ailedeki herkesin aynı tarafta olduğundan emin olun. Ailenizle bir toplantı yapın ve herkesin köpeğiniz için hangi davranışların iyi olmadığı ve hangilerini ödüllendireceği konusunda hemfikir olduğundan emin olun. Kuralların kişilere göre farklılık göstermesi, köpeğinizin kafasını karıştıracaktır.

Köpeğinizin mobilyalarınızın üzerinde olmasını istemiyorsanız, herkesin bu kurala uyduğundan ve herkesin aynı davranışları ödüllendirdiğinden emin olun. Ailedeki herkesin hangi davranışların kabul edilebilir olduğu konusunda hemfikir olmasını sağlayarak, köpeğinizin kafa karışıklığını önleyebilirsiniz.

Köpeğinize Özel Alan Sağlayın

Kendinizi bir an için köpeğinizin yerine koyun ve hiç birşeyini bilinmediğiniz yeni bir yerde, yabancılarla çevrili olduğunuzu hayal edin… Bazı köpekler ilk birkaç gün bunalmış ya da korkmuş hissedebilir. Onun bu hislerinin bir kısmını hafifletmenin bir yolu da onlara kendi özel yerlerini vermektir.

Yeni köpeğinizi daha rahat hale getirmek için ona kendi rahat yatağını, minderini veya yorgun olduğunda çekilebileceği güvenli bir alan verin. Bazı köpeklerin, özellikle yeni bir ortamda olmanın stresi ile arada bir rahatlayacakları bir yere ihtiyacı vardır. Köpeğiniz özel yerine çekilirse, onu kişisel olarak almamayı ve ona üzerindeki baskıyı azaltması için biraz zaman vermeyi unutmayın.

Köpeğinizi Oyuna Dahil Edin

Yeni köpeğinizle bağ kurmanın en eğlenceli yollarından biri, onunla etkileşimli bir oyun oynamaktır. Bazı köpekler eve gelir gelmez oynamaya hazır olurken, diğerlerinin ikna edilmesi gerekebilir. Köpeğiniz oynamaya istekli değilse, bunun nedeni yeni çevresine hala ısınamamış olması olabilir. Yeni hayatına biraz daha alışmasına ve daha sonra tekrar denemesine izin verin.

Köpeğinizi oyuna dahil etmek istiyorsanız, basit bir kovalamaca oyununu deneyin. Bir oyuncağı yerde yuvarlamayı deneyin ve oyuncağı kovalamak için heyecanlandırıp heyecanlandıramadığınıza bakın. Hala ilgilenmiyorsa, ona nasıl yapıldığını gösterin. Ne kadar eğlenceli olduğunu ona göstermek için oyuncağı kendiniz kovalayın.

İşte yeni köpeğinizle deneyebileceğiniz diğer eğlenceli köpek oyunları:

Mama bulmaca oyunu

Halat çekme

Yiyecek dağıtma oyuncakları

Birlikte Rahatlayın

Yeni bir köpeğe bağlanma sürecinde, sadece birebir kaliteli bir şekilde birlikte vakit geçirmenin önemi büyüktür. Köpeğinizi biraz kucaklamak için sizinle birlikte kanepeye davet edin ya da yere inin ve köpeğinize masaj hünerlerinizi gösterin. 

Uzanmak, yatmadan önce birlikte kaliteli zaman geçirmenin güzel bir yoludur ve bunu rutininize dahil ederek, belirlediğiniz bir saatin yatma zamanı olduğunu köpeğinize öğretebilirsiniz.

Köpeğinizle Egzersiz Yapın

Köpeğinize yeterince fiziksel egzersiz yaptırmak, onun mutluluğu için önemlidir ve bunun eğlenceli bir bağ kurma deneyimi haline getirmenin birçok yolu vardır. Bir açık hava egzersizi, temiz hava ve fiziksel aktivite sizin için de stres giderici olabilir.

Yeni köpeğinizle bağ kurmanın en iyi yollarından biri, veterinerinizden aşıları tamamlandığında onay alarak, köpeğinizi yeni yerleri keşfetmek için yürüyüşe çıkarmaktır. Bölgeye aşina olmadığından, heyecan verici tüm yeni yerleri ve kokuları keşfetmesi ve kontrol etmesi için ona biraz daha zaman ayırdığınızdan emin olun.

Köpeğinizle yapabileceğiniz birkaç eğlenceli egzersiz:

Frizbi oynamak

Getirme oyunu

Koşu yapmak

Hava kötüyse endişelenmeyin, köpeğinizi aktif tutmanın hâlâ birçok yolu var.

Elinizle Besleyin

Köpeğinizi elinizle beslemek, özellikle utangaç veya ürkek köpekler için faydalıdır. Bu, köpeğinizle aranızda güven inşa edecek bir egzersizdir. Ayrıca aranızdaki bağı güçlendirmeye başlamanın iyi bir yoludur.

Köpeğinizin doğrudan elinizden mama almasını istemiyorsanız, ona ödül verirken köpeğinizin usluca oturmasını sağlayabilirsiniz. Bu yakınlık aranızda güven oluşturur ve köpeğinize iyi şeyler sağladığınızı hissettirmenize yardımcı olur

Bazı Basit Komutlar Üzerinde Çalışın

Yavru köpekler, bazı temel numaraları öğrenmek için küçük değildir ve eğitim, yeni köpeğinizle bağ kurmanın harika bir yoludur. Sadece dikkat sürelerinin sınırlı olduğuna dikkat edin ve egzersiz seanslarınızı kısa tutmayı unutmayın. Örneğin; köpeğinize çağırıldığında gelmesini sağlamak için bir temel eğitime başlamak iyi bir fikir olabilir.

Yeni köpeğinizi eğitmeye nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? İşte ona öğretebileceğiniz bazı basit temel komutlar:

Otur

Kalk

Yat

Köpeğiniz temel komutları öğrendikten sonra, daha zorlu numaralar üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz.

Beğendiğiniz Davranışları Teşvik Edin

Yeni köpeğinizi eve getirdiğinizde, kuralların ne olduğunu bilmediklerini ve tercihlerinize aşina olmadıklarını unutmayın. Köpeğiniz onayladığınız bir şey yaptığında, ona sözlü övgü veya şefkatle haber verdiğinizden emin olun.

Köpeğiniz siz akşam yemeğini hazırlarken sabırla beklerse onu ödüllendirin. Siz onu dışarı çıkarmadan önce tasmasını takarken güzelce oturursa bu onun geliştiğini gösterir. Ona iyi bir çocuk olduğunu söylemeyi de ihmal etmeyin. Köpeğinizle açık ve anlaşılır bir şekilde iletişim kurmalısınız. Onu istenen davranışları daha sonra tekrar etmeye teşvik edebilirsiniz.

Sabırlı, Tutarlı ve Olumlu Olun

Her köpek farklıdır ve her birinin kendi deneyimleri ve kişilikleri vardır. Köpeğiniz bir saat içinde yerleşip sizinle bağ kurmaya başlayabilir veya bu süreç aylar sürebilir. Yeni köpeğinize biraz zaman, tutarlılık, düzenli bir program ve kendi alanını verin.  Bu sayede, yeni ortamında rahat ve yerleşik hissetmeye başlayacaktır. Pozitif kalın ve sabırlı olun; Yeni köpeğiniz, siz farkına bile varmadan en iyi arkadaşınız olacak.

Yeni Köpeğinizle Bağ Kurmak ve daha verimli zaman geçirmek isteyenleri bloğumuzu takip etmeye davet ediyoruz!