Bu yazımızda, Köpek Sahiplenme Öncesinde Dikkat Etmeniz Gerekenler hakkında tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Köpek ya da kedi sahiplenmek harika bir deneyimdir ve tüm ailenin keyif alabileceği bir şeydir. Fakat aynı zamanda, hafife alınmaması gereken önemli bir karardır.

Yeni bir canlıyı ailenize dahil etmeden önce, ona sahip olmanın getirdiği bazı sorumlulukların bilincinde olmanız önemlidir. Tıpkı insanların olduğu gibi, köpeklerin de farklı kişilikleri vardır. Ayrıca sahiplendiğiniz köpeğin çok fazla eğitime, egzersize ihtiyacı olabilir. Bu ve sıralayacağımız diğer konularla ilgili dikkatli düşünmeli ve aileniz için doğru köpeği seçtiğinizden emin olmalısınız.

Petwoon olarak; köpek sahiplenme süreci öncesinde dikkate almanız gereken 12 şeyi sizin için sıraladık.

Köpek Sahiplenme Kılavuzu

Büyük bir köpeğiniz varsa, günlük uzun yürüyüşlere ve ideal olarak büyük bir bahçeye ihtiyacı olacaktır. Sahip olduğunuz yaşam alanının, sahipleneceğiniz köpeğe uygunluğunu gözden geçirmelisiniz. Sahipleneceğiniz köpeğin komutlarınızı otomatik olarak anlamasını veya onlara itaat etmesini beklemeyin. Barınaktaki personel, size ve yaşam tarzınıza uygun kişiliğe sahip olanı seçebilmeniz için orada bulunan köpekler hakkında önemli bilgiler verebilir.

Bir köpek sahiplenmeye karar vermeden önce gerçekçi bir plan yapın. Onunla hanginiz ve ne zaman ilgilenebileceksiniz? Ayrıca beslenmeyi, banyo yapmayı, veterineri ve alışverişi de hesaba katmanız gerekir. Köpek sahiplenme sürecinde hangi köpek türünü sahiplenirseniz sahiplenin, bunun mali olarak büyük bir sorumluluğu olacaktır. Dolayısıyla, bir köpek sahiplenmeye karar vermeden önce bunu göz önüne almanız çok önemlidir.

İnternette kolayca bir köpek bakıcısı bulabilir veya köpeğinizi tanıyan ve seven bir arkadaşınızdan veya akrabanızdan yardım isteyebilirsiniz. Alternatif olarak; köpeğinizi bölgenizde yer alan bir köpek oteline bırakabilirsiniz.

Fiziksel Yükümlülükler

Egzersiz İhtiyacı

Tüm köpeklerin egzersize ihtiyacı vardır. Tabii ki hangi köpeğin ne kadar egzersize ihtiyacı olduğu, cinsine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Çoğu köpek, hem zihinsel hem de fiziksel olmak üzere önemli miktarda zaman ve enerji gerektirir. Bu nedenle, köpeğinizi yürüyüşe ne sıklıkla götürebileceğinizi köpek sahiplenmeden önce gerçekçi bir şekilde planlamanız önemlidir.

Evde fazla yeriniz yoksa daha küçük bir köpek sahiplenmeyi tercih edebilirsiniz. Bununla beraber minik dostunuzu yürüyüşler için sık sık dışarı çıkaracak vaktiniz yoksa seçimlerinizi ona göre yapmanız faydalı olacaktır. Aynı zamanda bulldog gibi bazı ırklar daha az enerjik olmaları nedeniyle sizin için daha uygun olabilir.

Eğitim İhtiyacı

İster yavru, ister yetişkin olsun, her köpeğin eğitime ihtiyacı vardır. Pek çok köpek yavruyken eğitilmiş olsa da eğitim köpeğinizin hayatı boyunca devam eden bir süreçtir. Emekli bir polis köpeği sahiplenmediğiniz sürece, ara sıra köpeğinizin eğitimini pekiştirmeniz gerekecektir.  Bu süreçte size yardımcı olabilecek çok sayıda ücretsiz çevrimiçi eğitim kurslar mevcuttur. Bu, köpeğinizle bağ kurmanın harika bir yoludur. Köpekler zeki hayvanlardır ve doğru ve olumlu pekiştirmelerle eğitilmekten zevk alırlar. İyi davranışları için onlara bol bol ödül verin ve sabırlı ve kararlı olmaktan asla vazgeçmeyin.

Fazladan Sorumluluk

Bir köpeği sahiplenmek, ortak bir aile sorumluluğudur; ancak doğal olarak özellikle ebeveynler olarak farklı roller üstleneceğinizi bilmelisiniz. Köpeği gezdirme sırasının kimin olduğuna karar veremeyeceğiniz durumlar olabilir. Bunun için planlama yapmazsanız bu durumun ailenizde gerginliğe neden olabileceğine hazırlıklı olun.

Bir diğer önemli nokta da tüm aile üyelerinin evcil hayvanınızın beslenme planıyla tutarlı olması gerektiğidir. Evdeki tüm bireyler, köpekler için hangi tür yiyeceklerin faydalı olduğunu ve hangisinin kesinlikle yasak olduğunu iyi bilmelidir. Bu tutarlılık, evcil hayvanınızın sağlığını korumanıza ve kötü, hatta ölümcül sonuçlardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Maddi Yükümlülükler

Veteriner Faturaları

Dikkate alınması gereken çok önemli bir diğer konu, veteriner maliyetleridir. Köpeğinizin beslenmesi ve bakımı için harcamanız gereken paradan ayrı olarak; veteriner faturaları ve evcil hayvan ilaçları, zaman zaman sizi maddi olarak zorlayabilir. Buna karşı korunmak için bir evcil hayvan sahibi sigortası yaptırmayı düşünebilirsiniz. Yaptıracağınız evcil hayvan sigortası, köpeğinizin enjeksiyonlarını ve operasyonlarını kapsamalıdır.

Köpek Bakıcısına İhtiyacınız Olabilir

Belirttiğimiz gibi, köpek sahibi olmak önemli bir sorumluluktur ve ona yuvanızı açtığınızda, iyi eğitilmiş dahi olsa siz işteyken veya dışarıdayken bütün gün evinizde yalnız bırakmanız doğru değildir. Bu da; gün içinde aniden dışarı çıkmayı veya hazırlıksız tatiller yapmayı sizin için daha zor hale getirecektir. Köpek sahiplenmeden önce, birinin sizin yerinize köpeğinizle ilgileneceğinden emin olmalısınız. Elbette, iş için ya da başka bir amaçla çok seyahat etmeyi planlıyorsanız, belki de bir köpek sizin için en uygun evcil hayvan olmayabilir.

Köpekler Ailenizi Bir Araya Getirir

Gereken tüm sorumlulukları kabul ettiğinizde, bir köpeği sahiplenmek hayatınızdaki en keyifli deneyimlerden biri olabilir. Terk edilmiş, hatta belki kötü muamele görmüş bir köpeğe sevgi dolu bir yuva vereceksiniz. Köpek sahiplenme çoğu insanın istediği ama sorumluluk almaktan korktuğu bir gerçek olarak önümüze çıkmaktadır. Bir köpek ailenizi de gerçekten bir araya getirebilir. Çocuklarınızla bağ kurmanın ve onlara sevgi ve sorumluluğu öğretmenin harika bir yoludur. Bir kurtarma evinden veya barınaktan sahipleniyorsanız, bir iyilik yapmış olursunuz.

Manevi Gereksinimler

Köpeklerin Farklı Kişilikleri Vardır

Köpek sahiplenmeden önce göz önüne almanız gereken bir diğer konu; bazı ırkların tipik özellikleri olsa da, her bir köpeğin farklı kişiliklerinin olmasıdır. Hem sizin, hem de sahipleneceğiniz köpeğin, ailenize ve evinize uyum sağlayabilmesi ve mutlu olabilmesi için önemli bir detaydır.

Enerjik ve oyuncu bir köpeği mi tercih etmelisiniz, yoksa daha sakin ve daha uysal olanı mı? Onlarla evdeki hayatınızı hayal edin ve hangi karakterin size ve ailenize daha iyi uyum sağlayacağını değerlendirin.

Çocuklarınız Değerli Dersler Alacak

Evcil hayvanların çocuklar için birçok faydası vardır. Sorumluluğu ve işlerin nasıl halledileceğini öğrendikleri için bu onlar için önemli bir hayat dersi olacaktır. Kaçınılmaz olarak onlara yaşam ve ölümü de öğretecektir. Köpek sahiplenmek, çocuklarınıza daha sonra ihtiyaç duyacakları birçok beceriyi öğretmenin harika bir yoludur.

Bir köpeği sahiplenmek, çocuklarınıza hayvanlara saygı duymayı ve onlara bakmayı öğrenmenin önemini gösterecektir.

Ömürlük Bir Dost Kazanacaksınız

Bir hayvan sahiplendiğinizde, size onlara sunduğunuz hayatın karşılığını ömür boyu sürecek bir dostluk ile ödeyeceklerdir. Onların güvenini inşa etmek için birlikte çalışmanız gerekebilir; ancak bunu bir kez elde ettiğinizde size sadakat ve yaşam sevgisi göstereceklerdir. Bir en iyi arkadaşınız olacak ve ailenize yeni bir üye dahil etmiş olacaksınız.

Köpekler çocuklarla harikadır, sevecen ve oyuncu hayvanlardır. Bu nedenle, bir köpeği sahiplenerek yıllarca eğleneceğinizi garanti edersiniz. Her zaman doğru şekilde eğitildiklerinden ve aileniz ve yaşam tarzınız için doğru köpeği seçtiğinizden emin olun. Köpek sahiplenmek, ailenizi bir araya getirmek için harika bir fırsat olabilir.

Bir Hayat Kurtaracaksınız

Bir köpeği sahiplenerek; sadece onun hayatını kurtarmakla kalmayacak, aynı zamanda barınakta terk edilmiş başka bir hayvan için yer açmış olacaksınız. 

Çok üzücü bir gerçek olsa da, mantıklı bir karar vermeden önce bunun kararınızı gölgelemesine izin vermeyin. Emin değilseniz, barınağı ziyaret etmek muhtemelen iyi bir fikir değildir; çünkü bu gerçekçi düşünmenizi engelleyebilir. Bu kararı verirken acele etmeyin, tüm olasılıkları değerlendirin ve mümkün olduğunca çok tavsiye alın.

Destek ve Tavsiyelere Kulak Verin

Kurtarılmış Köpekler

Kurtarılmış hayvanların kirli ve sağlıksız olduğu konusunda yanlış bir anlayış vardır. Aslında durum bunun tam tersidir; çünkü kurtarma evlerinde bulunan köpeklere gerekli aşılamalar yapılır, mikroçip takılır ve buralarda bulunan köpekler çoğu zaman kısırlaştırılır. Dolayısıyla bir kurtarma evinden sahipleneceğiniz evcil hayvanlar bir nevi sağlık garantilidir.

Barınaklardaki hayvanların, yeni yuvalarına hazır olmaları için ihtiyaç duydukları her türlü tedavilerinin yapılması bir gerekliliktir. Kurtarma ekibi, tüm hayvanları rehabilite etmek için çok çalışır. Dolayısıyla, sahipleneceğiniz evcil hayvanın uygun şekilde temizlendiğinden, pirelerden arınmış ve bakımlı bir durumda olacaklarından emin olabilirsiniz.

Bir kurtarma evi ya da barınaktan sahiplenmeyi seçerseniz, bol miktarda destek ve tavsiye alacaksınız. 

Bir köpeği evlat edinmeye karar vermeden önce herhangi bir sorunuz veya şüpheniz varsa, barınak çalışanları, aileniz için en iyisinin ne olduğu konusunda size tavsiyelerde bulunacaktır. Ayrıca, köpek sahiplenme, evcil hayvan sigortası, maliyetler ve onlara nasıl bakılacağı hakkında internet üzerinden sonsuz kaynağa erişebilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuz tüm bilgiler parmaklarınızın ucunda olacak.

Köpek sahiplenme büyük bir sorumluluktur. Dikkatlice vermeniz gereken bir karardır. Evinize ve ailenize yeni bir tüylü arkadaş getirmeyi planlıyorsanız; köpeklerin çok fazla özen ve ilgiye ihtiyacı olduğunu ve köpek sahiplenmeden önce dikkat etmeniz gerekenler’ i artı ve eksileriyle değerlendirdiğinizden emin olun.

Akılınıza takılan her konuda İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yazar Petwoon

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın