Bu makalemizde Köpek Bakım Rehberi olarak Siz Evde Yokken Köpeğinizin Bakımı Nasıl Yapılmalı? sorunuza yanıt bulabileceksiniz. Köpek sahiplerinin karşılaştığı yaygın sorunlardan biri, evden uzaktayken köpeklerinin ne yapacağını belirlemektir.

Köpeğinizin yaşına, sağlık durumuna ve dışarıda geçirdiğiniz zamana bağlı değişkenler bulunmaktadır. Bu nedenle, evden uzakta olduğunuzda köpeğinizle ne yapmanız gerektiğiyle ilgili bazı yöntemlere başvurabilirsiniz. Bu yazımızda, bu tarz geçişleri olabildiğince sorunsuz hale getirmenin ve olası riskleri en aza indirmenin yollarını ele aldık.

Köpek Bakım Rehberi | Siz Yokken Yavru Köpeğinizin Bakımı Nasıl Olmalı?

Yavruları, 18 aylıktan küçük köpekler olarak değerlendiriyoruz. Ped eğitimi olan yavrular bir bakım evine bırakılabilir. Hava izin veriyorsa, gün içinde en az bir kez bir köpek gezdiricisi tarafından dışarı çıkarılmalıdır. Bir köpeği, tüm gün kaka yapmak için nasıl bekleyeceğini bilmediği ve ardından halıya kakasını yaptığı için cezalandırmak adil değildir.

Neyi çiğneyip çiğneyemeyeceğini bilmeyen dostlarınız can sıkıntısından ayakkabılarınızı çiğneyebilir. Hatta mobilyaları parçalayan bir köpeği, evde yalnız bırakmaktansa bir bakıcının evinde bırakmak daha doğrudur.

Bir günden daha uzun bir süre uzakta olmayı planlayabilirsiniz. Bu durumda köpeğinize bakmak için bir köpek bakıcısı ayarlamanız çok önemlidir. Köpeğiniz için stresli olabileceğinden, geleneksel köpek otelleri iyi bir seçenek olmayabilir.

Bir günlüğüne gittiyseniz, yavruları her şeyi karıştırmadan meşgul tutmanın yollarını bulabilirsiniz;. Ancak bir yavruyu uzun süre yalnız bırakmanız riskli olacaktır. Yavru köpekler, ayakkabılarınızı, çöp kutusunu ve onlar için eğlenceli sayılabilecek diğer şeyleri bulabilirler… Onlara mama bulmacalı oyuncaklar gibi meşgul olabilecekleri bir şey vermelisiniz. Aksi takdirde bütün günlerini ne yapacaklarını bulmaya çalışarak geçirirler. Sonuç olarak, bunların bir çoğu sağlıksız olabilir.

Uzman ipucu: Yavrulara çok sayıda çiğneme oyuncağı da verin, böylece mobilyaları çiğnemeye gereksinim duymasınlar. Günün sonunda, çiğneme oyuncaklarının durumunu kontrol edin. Ayrıca parçalanmaya başlayanlardan vazgeçmelerini sağlayın. 

Bu durum, gün boyunca bakıcının evinde olduğunda, bir sorun olmaktan çıkacaktır. 

Eğer köpeğinizi evde yalnız bırakmanız gerekiyorsa, benzer durumlarda uygulayabileceğiniz  “ayrıl ve geri dön” seansları düzenleyin. Eğer onu bir köpek oteline bırakacaksanız, benzer bir rutini izleyin. Ardından alışması için ara sıra onu eğitim ve bakım için bırakacağınız yere götürün. Bu sayede, köpeğinizi oraya bırakmanız gerektiğinde, o kadar endişeli olmayacaktır. Çünkü buraya zaten alışmış olacak.

Siz Yokken Yaşlı Köpeğinizin Bakımı Nasıl Olmalı?

Dışarıda kaka yapmak için siz eve dönene kadar bekleyebilen yaşlı köpekler, gün boyunca evde tutulabilir. Cilt sorunları veya sindirim sorunları gibi sağlık sorunları olan köpekler bakım evlerine bırakılmalıdır. Bu, köpeğinizin gerektiğinde ilaç verebilecek ve arkalarını temizleyebilecek uzman kişiler tarafından denetlenmesini sağlar. Evden bir günden fazla uzaktaysanız, yaşlı köpekler, ihtiyaçlarının karşılayabilirler. Fakat bunun için rahat bir ortamda tutulmaları için özel bir köpek bakıcısı ile dost olmalıdır. Daha yaşlı köpekler genellikle eğitime açık değildir. Ancak düzenli insan etkileşimi, yalnızlıkla başa çıkmak için olumsuz davranışlar geliştirmelerini önleyecektir.

Çok uyuyan yaşlı köpekler, miktarı sağlıklarına bağlı olarak egzersiz yapmalıdır. Bazıları koşmadan, sadece dışarı çıkmak isteyebilir. Daha yaşlı köpeklerin her gün rutin isteyebilir. Bazen biri başlangıçta diğeri sonunda olmak üzere, en az iki yürüyüşe ihtiyacı vardır. Ancak tuvaletlerini yapmalarına olanak sağlayacak bir gün ortası yürüyüşü yapmaları daha sağlıklıdır. Hiçbir hayvanın tuvaletini on saat tutması sağlıklı değildir. Hatta yaşlı köpekler için bu durum daha da sağlıksızdır. Zaten sorunları var ise, sistit ya da idrar yolu enfeksiyonu riskini artırmak istemezsiniz. Köpeğinizi öğle tatilinizde yürüyüşe götüremiyorsanız, başka birisinin köpeğinizi gezdirmesini veya o gün için bakıcı evinde kalmasını sağlayın.

Yetişkin Bir Köpeği Mutlu Etmek

Yetişkin köpekler;  yani bir buçuk yaşın üzerindeki köpekler, dışarıda kaka yapmak için günün sonunda gelene kadar bekleyebilirler ve bu ideal bir durum olmasa da gün içinde evde bırakılabilirler. 

Köpeğinizi bir günlüğüne bırakacaksanız, bir köpek bakıcınız olduğundan emin olun. Bu, köpeğinizin yokluğunda su veya yiyecek eksikliğinden muzdarip olmamasını sağlar. Profesyonel köpek eğitimi, yetişkin köpekler için de bir seçenektir ve onlara diğer köpeklerle dövüşmemeyi ve diğer canlıları sokakta kovalamayı öğretir.

Uzakta olduğunuzda bir günde iki ila üç yürüyüş yapmaları onları bir veya iki gün uzaktayken mutlu, sağlıklı ve rahat ettirmek için yeterlidir. Daha uzun süre giderseniz, sağlıklı, yetişkin bir köpek bile kaygı ve can sıkıntısı çekmeye ve davranış sorunları geliştirmeye başlayabilir.

Gün İçinde Uzakta Olacaksanız…

Eve döndüğünüzde mutlu bir köpek ve temiz bir ev garanti etmenin en iyi yollarından biri, ayrıldığınızda köpeğinizi yorgun bırakmaktır. Köpeğinizi sadece tuvaletini yapması için dışarı çıkarmak yerine, onu uzun bir sabah yürüyüşüne çıkarın. Bu, onun enerjisini atmasını sağlar ve böylece can sıkıntısından evi parçalama ihtiyacı duymaz. Sabah sahibiyle birlikte yarım saat yürüyüş yapan bir köpeğin, evde yalnız kaldığında kaygı ve davranış sorunları yaşaması daha az olasıdır. Köpeğinizin sizinle hasret gidermesi ve yeterli egzersiz yapması için eve geldiğinizde mümkün olan en kısa sürede aynı rutini tekrarlamalısınız.

Bir Günlüğüne Uzakta Olacaksanız…

Sabah işe gideceğinizi, bir iş gezisinde bir gece kalacağınızı ve ertesi iş gününün sonunda eve döneceğinizi varsayalım. Bu durumda, çoğu köpek, bol miktarda malzemeye sahip oldukları sürece, büyük sorunlar yaşamadan çitlerle çevrili bir bahçede kalabilir. İçeride tutulan köpekler, kazaları önlemek için günde en az iki kez dışarı çıkmalarına izin vermek için bir köpek gezdiricisi tarafından ziyaret edilmelidir. Evet, çoğu köpek bir gün boyunca evde bırakılabilir. Ancak bu, sistit ve idrar yolu enfeksiyonları geliştirme olasılıklarını artırır. Gün içinde evde bulunmuyorsanız, köpeğiniz gün ortasında bir başkası tarafından yürüyüşe çıkarılmalıdır.

Köpeğinize, dışarıda oynaması için çok sayıda çiğneme oyuncağı ve diğer oyuncaklar vererek ve sabah ayrılmadan önce evcil hayvanınızla oynamayı ihmal etmeyin.

Birkaç Gün Uzakta Olacaksanız…

Birkaç günlüğüne evden uzakta olacaksanız, Köpek Bakım Rehberi ne ihtiyacınız olabilir. Köpeğiniz ya en sevdiği bakıcısıyla kalmalı ya da düzenli olarak ziyaret edilmelidir. Bazı insanlar, yeterince yiyecek ve suyu varsa, bir köpeğin çitle çevrili bir arka bahçede bırakılabileceğini düşünür. Ancak bu düşünce doğru değildir. Bir profesyonel ya da köpeğinizle iyi anlaşan bir yakınınız tarafından denetlenen köpeğiniz sevgi dolu olacaktır. Açlık veya susuzluk çekmeyecek ve kaçma riskini ortadan kaldıracaktır. Bu, köpeğiniz üzerinde yalnız bırakılmaktan daha az stres yaratır; ancak sık sık yapılırsa terk edilme endişesi yaratabilir. Onu emanet edeceğiniz kişinin köpeği olduğu için köpeğinizin mutlu olacağını varsaymayın. Bu, ancak köpeğinizin bakıcısının hayvanlarıyla iyi geçiniyorsa mümkündür. Örneğin, köpeğinizin kendisine bakacak kişi ve onun köpeğiyle yürüyüşlere çıkararak bu ilişkiyi teşvik etmeye çalışabilirsiniz. Böylece köpeğiniz, diğer insanı ve diğer hayvanı tanıma fırsatı bulacaktır.

Unutmayın ki; uzun süreli yokluğunuz, köpeğinizin yalnızlık ve reddedilme hissini artırır. Gün içinde uzakta olduğunuzda gözlemleyebileceğiniz huzursuzluk ve sızlanma daha büyük sorunlara sebep olabilir.  Hatta tam anlamıyla anksiyete bozukluğu yaratıp ve bu durum kalıcı davranış bozukluklarına dönüşebilir.

Oluşabilecek davranış ve sağlık sorunlarını en aza indirmek için işteyken bile onunla ilgilenmesi için bir köpek bakıcısıyla anlaşmanız en doğrusudur. Bir günden fazla bir süre dışarıda kalacaksanız, en azından kontrol edildiğinden emin olmalısınız. Onun siz olmadığınızda evinde kalabileceği bir bakıcısının ya da sevdiği bir kişinin varlığı huzur verecektir. Ayrıca bu şekilde köpeğinizin olumsuz davranışlar sergilemesini engellemiş olacaksınız.

Köpeğinizin günde birkaç kez yürümesi gerekir. Petwoon Tasma ve Kayışlar sayfamızdan aldığınız ürünler ile dostunuza konforlu bir yürüyüş hediye edebilirsiniz. Aynı zamanda, çeşitli evcil hayvan oyuncakları keyfinize keyif katabilir. Bundan dolayı evde olduğunuzda sizinle günde birkaç kez sağlıklı, düzenli etkileşim kurması, köpeğinizin mutluluğu için çok önemlidir. Onun mutluluğu ve sosyalleşmesi için zaman ayırmak, yıkıcı davranışları önlemeye yardımcı olur.

Sonuç olarak Köpek Bakım Rehberi için birçok değişken yer almakta olup, sevginiz sayesinde de dostlarınız ile iletişim sağlayabilirsiniz.