Köpeğinizin Hayatını İyileştirecek Etkenler başlarda zor gibi görünebilir. Buna Rağmen sevimli dostlarımızla yaşadıkça onları daha iyi anlayıp, ne istedikleri konusunda daha hızlı çözüm yolları bulabiliyoruz. Köpeğinizin hayatını iyileştirmeye ve onu mutlu etmeye yardımcı olacak bazı kolay yollar mı arıyorsunuz? Size güzel bir haberimiz var! Köpeğimizin hayatını daha iyi bir hale getirmenin oldukça kolay bazı yolları var. Biz de sizin için favorilerimizden oluşan bir liste oluşturduk. 

Köpeğinize günlük egzersiz sağlamaktan, belli başlı kurallara uymaya kadar, işte köpeklerinizin yaşamını iyileştirmenin 5 basit yolu.

Köpeğinizin Hayatını İyileştirecek Etkenler Arasında Köpeğinize Günlük Egzersiz Sağlayın

Düzenli egzersiz, köpeğinizin hem zihinsel hem de fiziksel sağlığı ve doğal olarak da genel refahı için oldukça önemlidir. Fazla kilolu köpekler, artrit, kalp hastalığı ve diyabet gibi sağlık sorunları geliştirme riski altındadır. Köpeğinizi fiziksel olarak aktif tutarak bu riski azaltabileceğinizi unutmayın.

Aynı zamanda egzersiz eksikliği, köpeğinizde can sıkıntısına ve hayal kırıklığına neden olabilir. Günlük egzersiz yapmayan köpeklerin aşırı çiğneme veya havlama gibi olumsuz davranışlar geliştirme olasılığı çok daha yüksektir. Düzenli egzersiz yaparak onlara bir rutin ve fazladan enerjiyi yakmanın bir yolunu verebilirsiniz. Böylece favori ayakkabılarınızı çiğnemeye başlamadan enerjisini atmış olacağından emin olabilirsiniz.

Köpeğinizin her gün yeterince fiziksel egzersiz yapmasını sağlamak, onu zinde ve sağlık sorunlarından uzak tutmanıza yardımcı olacaktır. Köpeğinize egzersiz yaptırmanın en kolay ve eğlenceli yollarından bazıları şunlardır:

  • Frizbi oynamak
  • Günlük köpek yürüyüşü (veya koşu)
  • Olta oyuncağı kullanmak
  • Köpeğinizle fetch ball oynamak
  • Halat çekme oyunu oynamak

Köpeğinizin Zihinsel Olarak Uyarılmasını Sağlayın

“Yorgun bir köpek, iyi bir köpektir” sözünü hiç duydunuz mu? Bu biraz bencilce olsa da aslında doğrudur. Halbuki köpeğinizi yormanın; yani enerjisini atmasını sağlanın tek yolu fiziksel egzersiz değildir. Köpeğinize her gün bol miktarda zihinsel egzersiz yaptırmak, fiziksel egzersizlerin olduğu kadar yorucu olabilir.

Örneğin, köpeğiniz için 5 dakikalık bir mama bulma oyunu, aslında 30 dakikalık bir yürüyüş kadar yorucudur. Bu oyunu oynadıktan sonra ne kadar uyuduğunu gözlemleyerek oyunun yoruculuğunu test edebilirsiniz. 

Köpeğinizin günlük aktivitelerine çeşitli etkileşimli oyunlar eklemek, köpeğinizin zihinsel olarak uyarılmasını sağlayacaktır. Köpeğinize daha fazla zihinsel uyarı vermenin bizim de sevdiğimiz yollarından birkaçı:

  • Köpeğinizin yürüyüşlerde etrafı koklayarak, merakını gidermesine izin verin
  • Köpeğinize yeni numaralar öğretin
  • Yiyecek dağıtma ve doldurmalı oyuncaklarla oynatın
  • Köpeğinizle bazı burun çalışma oyunları oynayın
  • Kendi engel parkurunuzu kendiniz yapın. Özellikle Survivor izleyicileri için bunu yapmak zor olmayacaktır. 

Her köpeğin farklı miktarda fiziksel ve zihinsel egzersiz gereksinimi olduğunu unutmayın. Çoğu köpek, her gün bol miktarda fiziksel egzersize ihtiyaç duyar; ancak köpeğinizin günlük rutinine bazı zihinsel olarak uyarıcı aktiviteler ekleyerek onun “boş zamanlarını” faydalı şekilde doldurabilirsiniz.

Eğitimleri Köpeğiniz İçin Daha Eğlenceli Hale Getirin

Köpek eğitimini düşündüğünüzde genellikle aklınıza gelen ilk kelime eğlence değildir. Hatta bazılarınızın aklına gelen ilk sözcükler ”hayal kırıklığı” ya da ”kafa karışıklığı” dahi olabilir; ancak şu an odaklanmamız gereken bu sürecin zorlukları değil. Unutmayın ki; köpeğiniz için eğitimi daha eğlenceli hale getirmenin nispeten kolay yolları vardır. Örneğin eğitim seansları köpeğiniz için eğlenceli olduğunda, onları yeni şeyler öğrenmek için motive etmek çok daha kolay olacaktır.

Köpeğiniz için eğitimi daha eğlenceli ve ilginç hale getirmenin bir yolu, ödülü yükseltmektir. Farklı oyunlar, oyuncaklar ve ikramlar gibi normalde sunduğunuzdan farklı ödüller kullanmayı deneyin. Bazı köpekler, yiyeceklerle oldukça motive olurken; diğerleri oyun oynamayı tercih edebilir. Köpeğinizi hangi ödülün daha fazla motive ettiğini bulun. Bu ödülleri, özellikle zor davranışlar üzerinde çalıştığınız zamanlarda kullanmak için saklayın.

Eğitimi daha eğlenceli hale getirmenin bir başka yolu da seanslarınızı kısa tutmaktır. Köpeğinizin herhangi bir konuya karşı sınırsız ilgi göstermesini bekleyemezsiniz. Bu nedenle herhangi bir şey üzerinde çok uzun süre çalışmak hem sizin için, hem de köpeğiniz için sıkıcı bir hale gelebilir. Antrenman seanslarınızı kısa tutarak, bu sıkıntıyı önleyebilirsiniz (5 – 10 dakikalık seanslar şeklinde olabilir).

Tabii ki, köpeğiniz istediğinizi yaptığında bol miktarda övgü kullanmayı unutmayın; çünkü övgünüzün zamanlaması gelecekte bu davranışı için onu mental olarak cesaretlendirecektir.

Kurallar Konusunda Tutarlı ve Adil Olun

Kendi koyduğunuz kurallara uymamak çoğu zaman sıkıntı yaratabilir. Hatta köpeğinizin kafasının karışmasına, hayal kırıklığına uğramasına ve yanlış alışkanlıklar geliştirmesine neden olabilir. Üç hafta önce akşam yemeğinde köpeğinizle bir parça yemek paylaşıp, bugün siz yemek yerken neden size yalvardığını merak ettiniz mi? Birkaç hafta önce o yemeği paylaşarak, istemeden de olsa, bu davranışında onu siz teşvik ettiniz.

Unutmayın ki; köpeğimiz çoğu davranışını bizden öğrenir ve bizim de değişken ruh halimize bağlı olarak ona karışık mesaj gönderme eğilimimiz vardır. Bu yüzden, köpeğiniz için kurallar ve sınırlar belirlediğinizde, bu konuda tutarlı olmayı unutmayın. Ertesi gün cezalandıracağınız bir davranış için bir kereliğine dahi olsa kaçamak yapmasına izin vermeyin.

Net kurallara ve sınırlara sahip olmak, köpeğinizin herhangi bir zamanda onlardan tam olarak ne beklendiğinizi bilmesini sağlar ve tutarsız cezalandırmanın yarattığı hayal kırıklığını önlemeye yardımcı olur. Bir şey yapmalarına izin verilmiyorsa (örneğin koltukta zıplamak gibi), ailenizdeki herkesin bu kurala uymasını sağlamalısınız.

Köpeğinizin Hayatını İyileştirecek Etkenler Arasında Köpeğinize Bir Rutin Vermeyi de Unutmayın!

Köpeğinizi mutlu etmenin en iyi yollarından biri, ona günlük bir rutin sağlamaktır. Yemek saatinin ne zaman olduğunu, ne zaman dışarı çıkacağını ya da oyun oynama zamanını bildiği zaman, kendini daha güvende hissedecektir.

Elbette köpeğinize bir rutin sağlamak, her gün 6 saatinizi oyun zamanına ayırmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Gün boyunca belli aralıklarla yapacağınız kısa ve küçük çağlı aktiviteler deneyin. Örneğin; akşam yemeğinden sonra 5 dakikalık bir halat çekme oyunu ikiniz için de iyi olabilir. Bununla birlikte sabah mama bulmacalı bir oyuncakla hem karnını doyurabilir hem de eğlenmesini sağlayabilirsiniz. Ya da akşam kısa bir yürüyüş, köpeğiniz için eğlenceli bir günlük rutin haline getirecek aktivitelerden bazıları olabilir.

Köpeğiniz için her gün yapacağı eğlenceli şeyler içeren bir rutin oluşturun. Gün boyunca onu oyalayacak ”küçük” aktiviteler, köpeğinizin hayatını zenginleştirecek ve onun can sıkıntısından kaynaklanabilecek problemli davranışlarını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Daha fazla merak ettiğiniz her konu için Blog sayfamızı ziyaret edebilir, Web Sitemizin anasayfasından kampanyalı ürünlerimize göz atabilirsiniz.