Pandemi Sürecinin Köpeklerdeki Etkileri her geçen gün değişse de şu ana kadarki gözlemlerimizi, köpek sahiplerinin bilmesi gerekenler tüm detayları ile bu makalemizde sizler için derledik.

Koronavirüs salgını sadece insanlar için değil, köpekler için de hayatı büyük ölçüde etkileyen bir süreç oldu.

Normalde her gün işe ya da okula gittiğinizde köpeğiniz evde tek başına kalarak, yaşadığı hareketlilikten uzaklaşma ve rahatlama fırsatı bulur. Şimdi ise sabah uykusu için kullandığı kanepede çalışıyorsunuz. Çocuklar durmadan oyun oynamak istiyor. Evde köpeğinizin endişeli zihnini sakinleştirebileceği, sessiz bir alan yok.

Tıpkı bizlerin diğer aile üyeleriyle uzun süre evde mahsur kalmaktan rahatsız olmamız gibi, köpeğinizin de evde sürekli sizin ve diğer insanların varlığından bunalması doğaldır. Köpeğinizle ilgili hayal kırıklığına uğramak yerine, hayatı onların gözlerinden görmeyi deneyin ve onlara yeni ev düzenlerinde rahatlayabilmeleri için destek sağlayın.

Pandemi Sürecinin Köpeklerdeki Etkileri – Köpeğinizin Modunu ve Davranışlarını Nasıl Etkiliyor?

Rutini Koruyun

Köpekler rutin ve istikrar içinde gelişirler. Bu nedenle; evden çalışıyor olsanız bile onları her gün aynı saatte beslediğinizden, yürüttüğünüzden, onlarla oynadığınızdan ve onlara zaman ayırdığınızdan emin olun. Bu tarz bir günlük programa sahip olmak, onları rahatlatacaktır.

Sessiz Bir Alan Yaratın

Köpeğinizin sessiz ve rahat bir alana sahip olduğundan ve en önemlisi, bu alanın diğer kimsenin ulaşmadığı, kendine ait bir alan olduğundan emin olun. Örneğin; köpeğinizin yatağı, kendini rahat hissettiği güvenli alanıdır. 

Konu ile ilgili detaylı bilgi için ‘’Köpek Yatağı Seçimi’’ blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Zihinsel Teşvik Sağlayın

Köpeğinizin tekdüzelikle mücadelesine yardımcı olmak için, onu sevdiği bir şeyle ödüllendiren veya bir yiyecek bulmacasıyla besleyen etkileşimli oyuncaklar verin. 

Onları evin içindeki yaşantıdan biraz uzaklaştırın ve dışarıyı keşfetmelerine izin verin. Bu, onların mutluluk hormonu olan dopamin salgılamalarını sağlayan koku alma duyularını harekete geçirir. 

Enerji Yakmasını Sağlayın

Köpeğinizi düzenli olarak bir oyunla meşgul edin ve bastırılmış enerjisini boşaltmasına yardımcı olmak için ona egzersiz yaptırın. 

Bunlar; öğle yemeği molanız sırasında bir çekişme oyunu oynamak, onu koşturmak olabilir. Bununla beraber zihnini harekete geçirmek ve onu uyandırmak için farklı yollar keşfetmek gibi aktivitelerden de yararlanabilirsiniz.

Köpeğinizi Sosyalleştirin

Pandemi sürecinde birbirimizi güvende tutmak için takip ettiğimiz sosyal mesafe kurallarıyla, köpeğinize ihtiyaç duyduğu sosyal etkileşimi vermek kolay değildir. Gündüz bakımı, siz ve köpeğiniz için mükemmel bir çıkış noktası olabilir. Köpeğiniz ihtiyaç duyduğu sosyalleşmeyi, temiz, güvenli ve eğlenceli bir günlük bakım ortamında yaşayabilir. Tüylü arkadaşlarının yanında ve eğitmenlerin gözetiminde sosyalleşirken eğitilebilir.

Peki ya Biz Pandemi Sürecinden Nasıl Etkilendik?

Çoğumuz son zamanlarda stres, depresyon ve anksiyetede bir artış yaşadık. Köpeğinizle daha yakın bir ilişki geliştirmek size sadece fiziksel olarak yardımcı olmakla kalmayacaktır. Aynı zamanda pandeminin yarattığı stres ve sonrasında zihinsel olarak başa çıkmanıza da yardımcı olacaktır. Pandemi Sürecinin Köpeklerdeki etkileri en az insanlardaki kadar sıkıntı verici olabilmektedir. Bunun için, evcil hayvanınız ile geçireceğiniz verimli saatler hem sizin hem de onun motivasyonunu yükseltecektir.

Küresel COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana, çoğumuz evde daha fazla zaman geçirmek ve arkadaşlarımız ve ailemizden uzak kalmak durumunda kaldık. Karantina sürecinde yüz yüze sosyal etkileşimin azalması, izolasyon ve yalnızlık duygularımızı artırdı. Bununla birlikte, birçok köpek sahibine tüylü arkadaşlarıyla daha iyi bir bağ kurma ve onları en yakın arkadaşlar haline getirme fırsatı da verdi.

Köpekler, özellikle stresli zamanlarda sahiplerine sonsuz miktarda sevgi ve duygusal destek sağlama konusunda benzersiz bir yeteneğe sahiptir. Belirsiz bir geleceğe takılmak yerine sizi şimdiki anda tutmak için eve neşe getirirler. Eğlence ve oyunla da sizi sıkıntılarınızdan uzaklaştırırlar. 

Araştırmalar, köpeklerin en az bir yakın arkadaşınızın size sağladığı kadar bir rahatlık ve güven sağladığını göstermiştir.

 • Bir köpeğin varlığı, yakın bir arkadaşın mevcut olmasından bile daha düşük strese yol açar. Stres faktörleri sırasında daha düşük kardiyovasküler yanıtlarla ilişkilidir.
 • Köpeğinizden tamamen memnun olmak ve köpeğinize bağlanmak bireyler üzerinde olumlu etki göstermektedir. Köpeği olmayanlara kıyasla, sahibinin beyindeki oksitosin düzeylerinin artmasını sağlar.
 • Terapi köpeklerinin kronik ağrı hastalarında ağrıyı ve rahatsızlığı hafiflettiğini göstermektedir. Bu yüzden refakatçi köpekler sosyal refah durumlarına yardımcı olmada önemli katkılarda bulunur.
 • Köpekler, depresyon, yalnızlık, bağımlılık, şizofreni ve fobilerle gibi hastalıklarda destek olmaktadır. Bu hastalıklarla mücadele eden hastalarda başarılı bir şekilde kullanılan psikiyatrik ortamlarda önemli bir rol oynamaktadır.
 • Duygusal tepkileri incelerken, köpeği olan katılımcılar, sıkıntı ve gerginlik duygularını önemli ölçüde azaltmıştır.
 • Genel olarak, köpekleriyle etkileşimler insanları daha mutlu, daha az yalnız ve daha rahat, güvenli ve şefkatli kılar.

Pandemi Sürecinin Köpeklerdeki Etkileri’ni Azaltmak için Köpeğinizle Yapılabilecek Aktiviteler

Yaratıcı olmak ve köpeğinizle yapılacak yeni aktiviteler bulmak, duygusal açıdan mutlu bir ev arkadaşı için çok önemlidir. Özellikle köpeğinizle yapabileceğiniz eğlenceli ve teşvik edici aktivitelerden bazıları:

Uzun yürüyüşler yapmak

Köpeğinizle uzun bir yürüyüşe çıkmak, yalnızca yeni alanları keşfetmenizi sağlamaz. Aynı zamanda kendiniz için çok ihtiyaç duyulan egzersizi yapmanın harika bir yoludur. Genelde  spor salonunun sıkıcı tekrarından hoş bir mola verir.

Ev yapımı köpek maması yapmak

Bu, yalnızca köpeğinizle kaliteli zaman geçirmenize değil, aynı zamanda mutfak becerilerinizi de geliştirmenize yardımcı olur.

Eğitim

Evde daha fazla zaman geçirmek, köpeğinizin davranışını eğitmek için iyi bir süreç olabilir. Hareketlerini iyileştirmek için daha fazla zamanınız olduğu anlamına gelir. Böylece evcil hayvanınızı istediğiniz gibi yönlendirebilirsiniz. Bu sadece köpeğiniz için zihinsel uyarım sağlamakla kalmaz.  Aynı zamanda bunun faydaları köpeğinizin hayatının geri kalanında da devam eder.

Yoga yapmak

Köpeğinizle günlük oyun süresine yoga ve meditasyonu dahil edebilirsiniz. Böylece stresi azaltmanıza ve tüylü arkadaşınızla daha kaliteli zaman geçirmenize yardımcı olabilirsiniz. 

Engel parkurları

Bir engelli parkur ayarlamak, köpeğinizle yaratıcı olmanın harika bir yoludur. Evinizde bulunan hulahup, atlama ipi ve basket topu gibi ekipmanlar kullanabilirsiniz. Gezinmesi için köpeğinize bir rota oluşturmak enerjisini atmasında yardımcı olacaktır. Onu cesaretlendirip ödüllenmeyi de ihmal etmeyin.

Halat çekme oyunu

Köpeklerin çoğu, büyük bir halat çekme oyunu beklentisiyle heyecanlanır. Köpeğinizin ne kadar büyük veya küçük olduğuna bağlı olarak aktivite materyalleri değişmektedir. Eski bir el havlusu, el bezi veya banyo havlusu alın ve örgülü ip oyuncağın yerine kullanın.

Sadece rahatlamak

Yeni numaralar ve maceralarla geçen uzun bir gün ikiniz için de verimli olacaktır. Yoğun bir günün ardından film izlerken kanepede bir araya gelmek, birlikte dinlenmenin mükemmel bir yoludur.

Köpeğinize yeni numaralar öğretmek

Köpeğinize yeni numaralar öğretmek, daha yakın bir bağ kurmanın güçlü ve eğlenceli bir yoludur. Bu yeni numaralar, köpeğinizin esnekliğini, dengesini ve konsantrasyonunu artırır.

Hastalanmanız Durumunda Köpeğinize Kim Bakacak?

Korona döneminde hastalanabilirsiniz ve bu durumda hastaneye yatmanız gerekebilir. Pandemi Sürecinin Köpeklerdeki Etkileri’ ni azaltmak adına köpeğinize bakamamanız durumuna karşılık hazırlık planınız olmalıdır.

 • Böyle bir durumda, köpeğinize bakması için bir aile üyesi veya arkadaş bulun.
 • Köpeğinizin güvenliğini sağlamak için ona sağlam tasma ve kayışlar edinin.
 • Köpeğinizin beslenme programları, tıbbi koşulları ve davranış sorunları ile birlikte, veterinerinizin adı ve numarası gibi bilgileri yazın.
 • Kendini rahat hissetmesi için favori oyuncağını ve kokusunu tanıdığı bir battaniyeyi beraberinde götürün.
 • Tüm aşılarını güncel tutun ve uçağa binmenin gerekli olması durumunda bu kayıtların kopyalarını hazır bulundurun.
 • Tüm ilaçların dozajlar ve uygulama talimatları ile belgelendiğinden emin olun. Veterinerinizin reçetesini de eklemeyi unutmayın.

Yazar Petwoon

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın