Bu yazımızda aklınızdaki Köpeğinizi Nasıl Ölçersiniz? sorusuna yanıt bulabileceksiniz. Köpeğinize yeni bir göğüs tasması, boyun tasması ya da bir köpek giysisi satın almak istediğinizde, köpeğinizin ölçülerini bilmeniz gerekecektir. Tahminleriniz doğrultusunda bir ürün boyutu seçmek size anlık olarak daha kolay gelse de, ürünün köpeğinize uygun olmaması durumunda iade ve değişim süreçleri ile çok vakit kaybedebilirsiniz.

Aynı cins köpeklerde bile, tüm köpeklerin beden ölçüleri aynı değildir. Dişi ya da erkek olması bile, aynı ırk köpekler arasında beden farklılıklarına neden olmaktadır. Örneğin, birçok Fransız bulldog kalın yapılı ve kaslıdır; ancak farklı ülke ve iklimlerde büyümüş bazı Frenchie’lerin genele oranla daha ince ve minyon yapılı olanlarına rastlamanız da mümkündür.

Bu nedenle, ilk kez köpek kıyafeti, göğüs tasması, boyun tasması gibi aksesuarlar seçiyorsanız; doğru bedeni göz algınızla belirleyemeyebilirsiniz.

Petwoon’da olduğu gibi, pek çok üretici beden çizelgelerinde göğüs çevresi, boyun çevresi, sırt uzunluğu ve yüksekliği gibi birkaç temel ölçü birimi kullanır. Peki siz bu beden çizelgelerinin ne anlama geldiğinden emin değil misiniz?

Petwoon olarak; köpeğiniz için online alışveriş yaparken, gerekli bölgelerini ölçmenin kafa karıştırıcı olduğunu ve bunu olabildiğince uğraşsız yapmak istediğinizi biliyoruz. 

Bu makalede, köpeğinizin boyun çevresi, göğüs çevresi, sırt uzunluğunu ve boyunu nasıl doğru şekilde ölçebileceğinizi ele alıyoruz.

Köpeğinizi Nasıl Ölçersiniz? | Köpek Boyun Ölçüsü Nasıl Alınır?

Bir tasma satın alırken, köpeğinizin boyun çevresini bilmeniz gerekir. Ayarlanabilir bir tasma olsa bile; köpeğinizin ölçüsü, belirtilen boyun çevresi aralığına uymalıdır. Örneğin, köpeğinizin boynu 33 cm ise, 30 ila 36 cm arası ayarlanabilir bir tasma sipariş etmelisiniz. En çok tercih edilen Nanna serisi tasma ve kayışlarına bir göz atın.

Köpeğinizin boyun çevresini ölçmek için, bir terzi mezurasını köpeğinizin boynuna dolayın. Mezurayı köpeğinizin kürek kemikleri ile göğsünün üst kısmı arasına yerleştirdiğinizden emin olun. Mezurayı tam saracak; ancak çok sıkı olmayacak şekilde ölçün. 

Mezuranız yoksa, köpeğinizi nasıl ölçersiniz? Öncelikle bir parça ip kullanabilir ve ardından ipi bir cetvel veya şerit metre yardımıyla ölçebilirsiniz. Bir başka yöntem ise, köpeğinizin mevcut tasmasını tokanın ucundan kullanılan deliğe kadar ölçmektir.

Köpeğiniz oturduğunda veya yattığında, cildinin ve vücut yağının vücutta yer değiştirdiğini unutmayın. Ayaktayken boynuna tam oturan bir tasma, yattığında çok sıkı olabilir. Ölçünün sağlamasını yapmak için köpeğiniz farklı pozisyonlardayken birkaç ölçüm daha yapın.

Tasma, asla köpeğinizin boynuna çok sıkı oturmamalıdır. Bu nedenle, “iki parmak kuralı” nı unutmayın. Köpeğinizin tasmasını bağladıktan sonra, iki parmağınızın tasma altına kolayca girdiğini mutlaka kontrol edin.

Yakanın çok sıkı olmadığından emin olmanın bir başka yolu da bu yöntemi izlemektir. Köpeğiniz 10 kilo altında olan küçük bir cinsse, boyun ölçüsüne 2 cm ekleyin. 10 ila 25 kilo arasında, orta boy bir ırksa 4 cm ekleyin. Köpeğiniz 25 ila 45 kilo arası büyük ırksa veya 45 kg üstü ise, tasma boyutuna 7 cm ekleyin. 

Köpek Göğüs Ölçüsü Nasıl Alınır?

Yeni bir köpek göğüs tasması veya köpek kıyafeti satın alırken, köpeğinizin göğüs çevresini bilmeniz gerekecektir. Göğüs çevresi, köpeğinizin göğüs kafesinin en büyük kısmının, genellikle ön bacaklarının hemen arkasından alınan ölçüdür.

Göğüs çevresini ölçmek için, ölçüm bandının bir ucunu köpeğinizin omurgasına tutarak başlayın. Köpeğiniz ayakta dururken bandı köpeğinizin ön bacaklarının arkasına ve vücudunun etrafına sarın. 

Belin en geniş kısmı burası olmadığı sürece, köpeğinizin koltuk altlarının hemen altından ölçmeyin. Mezuranın ucunu başlangıcın yanına yerleştirdiğinizde, iki ucun kesiştiği nokta aradığınız ölçüdür.

Doğru miktarda rahatlık elde etmek için, “iki parmak kuralı” nı kullanın ve iki parmağınızı ölçüm bandı ile köpeğinizin arasına yerleştirin.

Köpek Sırt Ölçüsü Nasıl Alınır?

Köpek mont, hoodie ve yağmurlukları için boyun, göğüs ve sırt uzunluğu olmak üzere üç ölçüye ihtiyacınız vardır. Boyun ve göğüs için, yukarıda anlattığımız yöntemleri kullanabilirsiniz.

Sırt ölçüsü için; mezuranın başlangıcını, köpeğinizin boyun bitimine yerleştirin ve bandı kuyruğun sokumuna ulaşana kadar, omurgası boyunca düz bir şekilde ölçün. Köpeğinizi Nasıl Ölçersiniz? Köpeğinizin boyun bitimi, tasmasının oturduğu yerdir. 

Satın aldığınız kıyafet, köpek pisliğinden kaçınacak şekilde şekillendirilmemişse (kıyafetin alt kısmı, arka uzunluğundan daha kısa değilse), bazı kazalar yaşamanız muhtemeldir. Bu nedenle, seçeceğiniz giysinin formuna dikkat etmeyi unutmayın.

Köpek Boy (Yükseklik) Ölçüsü Nasıl Alınır?

Bir köpek taşıma çantası satın alırken, köpeğinizin sırt uzunluğunu ve yüksekliğini bilmeniz gerekecektir. Sert kenarlı taşıma çantalarında, rahat olması için yeterli alana sahip olduğundan emin olmak için köpeğinizin boyuna 8 ila 12 cm ekleyin. 

Yumuşak kenarlı evcil hayvan taşıyıcıları için 5 ila 8 cm eklemeniz yeterlidir. Markalar genellikle evcil hayvan taşıyıcıları için de uygun ağırlık aralıkları sağlar; ancak köpeğinizin tam sırt uzunluğunu ve yüksekliğini bilmek, en iyi bedeni seçmenizi sağlayacaktır.

Köpeğinizin boyunu ölçmek için, duvarın önünde dümdüz durduğundan emin olun. Ayakları yere eşit aralıklarla yerleştirilmelidir. 

Genellikle küçük köpekler daha heyecanlıdır ve onları hareketsiz tutmak zor olabilir. Başka bir kişinin köpeğinizi tutmasının yardımıyla, köpeğinizin gideceği yer kalmaması için bir masanın üzerinde ölçü almayı deneyebilirsiniz.

Ölçmeniz gereken nokta, baş yüksekliği değildir.  Aksine köpeğinizin kürek kemiklerinin en yüksek noktası ve kürek kemikleri ile boynun birleştiği yerdir. Ölçüm hatalarını önlemek için bandın düz ve dik olduğundan emin olun. 

Fransız bulldog, corgi gibi kısa tüylü köpeklerde bu ölçüyü almak daha kolaydır.

Eğer su terazinin varsa, köpeğinizin omuzlarının en yüksek olduğu yere yerleştirerek de ölçü alabilirsiniz. Su terazisini duvara yaslayın ve altını bir kalemle işaretleyin. 

Duvarınızı çizmek istemiyorsanız, şeffaf bir bant kullanabilirsiniz. Köpeğinizi buzdolabının önünde ölçebilir ve noktayı işaretlemek için bir mıknatıs da kullanabilirsiniz.

Köpeğinize uygun ölçüde tasma çeşitlerimiz için Tasma ve Kayışlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.