Petwoon olarak bu yazımızda aklınıza en çok takılan Evcil Hayvanımızla Uyuma konusunda bilgiler paylaşıyor olacağız. Araştırmalar, evcil hayvan sahiplerinin neredeyse yarısının yataklarını veya yatak odalarını paylaştığını göstermiştir. Köpeğinizle sıcacık kucaklaşarak uykuya dalmak her ne kadar zevkli olsa da bazen sorun yaratabilir. Bu alışkanlığınızı gözden geçirmenizi gerektirecek bazı sorunlar yaşayabilirsiniz.

Bu yazımızda, köpeğinizle yatmanın avantajlarını ve dezavantajlarını ve birlikte huzurlu bir gece uykusu için bazı ipuçlarını derledik.

Evcil Hayvanımızla Uyuma | Köpeğiniz ile Yatmanın Avantajları

Uyku Düzeniniz Bozulabilir

Araştırmalar, evcil hayvanlarıyla aynı yatağı paylaşan sahiplerinin diğerlerine göre daha fazla uyku bozukluğu bildirdiklerini göstermiştir. Bu farkı açıklayabilecek bir faktör, köpeklerin çok fazlı uyku sürecine sahip olmasıdır. 

Alerjik Durumlar

Evcil Hayvanımızla uyuma konusunda alerjisi olanlar sürekli sorun yaşasa da dostlarını yalnız uyutmaya kıyamamaktadır. Sizin evcil hayvan tüylerine alerjiniz olmasa da, köpekler genellikle çimen ve polen gibi diğer alerjenleri alırlar. Eğer doğada bulunan bu gibi maddelerden herhangi birine karşı alerjiniz varsa sorun daha da büyük olabilir. Hatta köpeğinizin yatağınıza girmesine izin vermeniz, sağlığınızı kötü etkileyebilir. 

Diğer Avnatjlar

Mahremiyet

İlişki terapistleri, köpeğinizin gece sizinle eşiniz arasına girmesine izin vermenin sakıncalı olacağını bildirmektedir. Partnerinizle aranızdaki ilişkiyi güçlendiren yakınlığı engelleyebileceği konusunda da uyarmaktadırlar. Bazı köpekler, sizi partnerinizden kıskanabilir ve sizi partnerinizi koruma gibi içgüdüleri olabilir. Eşiniz veya köpeğiniz kıskançlık belirtileri gösteriyorsa köpeğinizi kendi yatağı almalısınız. 

Yatak Yüksekliği

Yatağınız yüksekse, köpeğiniz yatağa kolayca girip çıkamıyorsa, yukarı davet etmek iyi bir fikir olmayabilir. Köpeğiniz yatağa kendi başına çıkamayacak bir fiziksel yapıya sahipse bu durum sorun olabilir. Kendi başına inmek istediğinde ayak ve kalça sakatlıklarına yol açabilir. 

Vücut Isısı

Soğuk kış aylarında köpeğiniz yatağınızda uyuduğunda, 40 derecelik vücut ısılarını yatağınıza aktararak size güzel bir konfor sağlayabilir; fakat yaz aylarında bu durum konforlu olmaktan çıkacaktır.

Saldırganlık Belirtileri

Bazı köpekler, sizin yatağınızı kendi bölgelerinin bir parçası olarak görmeye başlar. Sizin ona ait bir bölgeyi işgal ettiğinizi düşünebilirler. Bazı durumlarda saldırganlık belirtileri gösterebilirler. Sorun aslında köpeğinizle birlikte uyumanızda değildir. Aksine onun kendi eşyaları ve bölgesi olarak gördüklerini savunma içgüdüsü ile ilgilidir.

Böyle bir durumda, profesyonel bir eğitmene ya da veterinerinize danışmanız faydalı olacaktır. Köpeğiniz bu alışkanlığından vazgeçmeyi öğrenene kadar yatağınızı kullanmasına izin vermemelisiniz.

Salyalar…

Bazı köpek ırkları fazla salya akıttığı için, evcil hayvan ebeveynlerinin yatak veya yastıklarındaki ıslak noktalara temas ederek uyanmaları da olasıdır. Eğer bundan rahatsızlık duyuyorsanız, ona yatağınızın yanında kendine ait bir köpek yatağı konumlandırmak sizin için daha rahat olabilir.

Köpeğiniz ile Yatmanın Dezavantajları

Eğer evcil hayvanınız; bir yavruysa ve henüz bir sağlık kontrolü veya aşıları yapılmadıysa bir çok sorun beraberinde gelebilir. Bununla beraber tuvalet eğitimi yok ya da bağırsak problemleri, parazit, pire ya da kene belirtileri, cildinde ısırık ya da çizikler varsa dikkat etmek gerekir.

Eğer sizin de uyku bozukluğunuz, şiddetli alerjiniz, zayıf bağışıklık sisteminiz  varsa daha da dikkatli olmanız gerekebilir. Ciddi sağlık sorunlarınız ya da vücudunuzun herhangi bir yerinde açık bir yaranız varsa uzun vadede 

Tüm bu olumsuz yönlerin yanı sıra, köpeğinizle uyumanın elbette olumlu yanları da vardır. 

Doğru eğitilmiş, iyi huylu bir köpek için yatağınızda veya yatak odanızda uyumanın onu memnun etmektedir. Sizi rahatlatmaktan ve aranızdaki bağı güçlendirmekten başka bir şey yapması pek olası değildir. 

Çalışmalar, bir evcil hayvana sahip olmanın birçok fiziksel ve zihinsel sağlık avantajı olduğunu göstermiştir. Evcil hayvanınızla sarılmak, stresi azaltır ve ruh halinizi yükselten oksitosin hormonunun salgılanmasını sağlar. Özellikle tek başına yaşayanlar için yalnız uyumak, depresyonu artırdığı için, köpeğinizle birlikte uyumak bunun önüne geçebilir.

Ayrıca kalp atış hızınızı düşürmeye, stres kaynaklı kortizolü düşürmeye ve nihayetinde daha iyi bir bedene ve zihne sahip olmanıza yardımcı olur. Birlikte uyumak da, bu evcil hayvanla geçirilen zamanı artırarak bu faydaları potansiyel olarak artırmaktadır. 

Örneğin, köpeğinizin birlikte uyurken sağladığı rahatlık kaygıyı hafifletebilir ve emniyet ve güvenlik hissi sağlayabilir. Aborjin Avustralyalılar gibi bazı eski kültürlerde de insanlar vardır. Sıcaklık ve kötü ruhlardan korunmak gibi amaçlarla köpeklerinin veya dingolarının yanında uyurlardı. 

Kendi yatağınızın yanına bir köpek yatağı yerleştirerek bir orta yol da bulabilirsiniz. Böylece, köpeğinizle olan yakınlığınızı, yukarıda belirttiğimiz sorunları yaşamadan pekiştirebilirsiniz. 

Hangisine karar verirseniz verin, kesin bir doğru ya da yanlış olmadığını unutmayın. Dezavantajların avantajlardan daha ağır basıp basmadığına yalnızca siz karar verebilirsiniz. Bu gibi deneyimler tamamen kişisel olup, siz ve köpeğiniz için neyin doğru olduğu ile ilgilidir.

Köpekler Çocuklar ile Birlikte Uyumalı mı?

Çocuklar ve evcil hayvanlar harika arkadaş olabilirler; ancak çocuklar mikroplara yetişkinlere göre daha duyarlıdır. Bu nedenle yalama alışkanlığı olan hayvanlar, bağışıklığı henüz güçlenmemiş çocuklarla birlikte uyuması riski artırabilir.

Saldırgan köpekler özellikle çocuklar için tehlikeli olabilir ve bir çocuğun yatakta evcil hayvan varken kaliteli uyku alması daha zordur.

Evcil Hayvanımızla Uyuma konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli şey bir bebekle yatmamalarıdır. Çocuğunuzun yatakta evcil hayvanı olacak kadar büyük olduğundan emin değilseniz, çocuğunuzun doktoruna danışmalısınız.

Köpekler gece saat başına ortalama üç uyku / uyanma döngüsüne sahipken, insanların uyku döngüsü monofazik, yani tek fazlıdır. Ayrıca köpekler, uyurken bile seslere karşı duyarlıdırlar. Bu da onları insanlardan daha hafif uyur hale getirir. Kediler gece hayvanlarıdır, bu nedenle gece uykusu için köpeklerden daha zorlayıcı olabilirler. Oyun oynamak veya hatta kasıtlı olarak sizi uyandırmak isteyebilirler.

Küçük köpekler için, yukarı daha kolay tırmanması veya aşağı inmesi için yatağın ucuna bir bank yerleştirmeyi düşünebilirsiniz. Köpeğinizi yatağa yatırmak için kaldırmanız gerekiyorsa; yere atlamak ona zarar verebilir. Bu yüzden kendi ölçülerine uygun bir köpek yatağında uyuması onun için daha güvenlidir.

Yukarıdaki durumlardan biri ya da birden fazlası varsa, doktorunuza evcil hayvanınızın yatağınızda uyumasının güvenli olup olmadığını sormanızı öneririz.

Daha fazla merak ettiğiniz tüm konular için web sitemizin blog ve sıkça sorular sorular sayfasını ziyaret edebilirsiniz.