Evcil hayvan sahiplerinin Tasma Renk ve Beden Seçimi konusunda tüm merak ettikleri bilgileri bu makalemizde sizler için derledik. Muhtemelen yeni bir köpek sahiplendiniz veya yavrunuzun eski tasmasının biraz yıpranmış göründüğünü fark ettiniz. Her iki durumda da estetik, işlevsel ve sizin ve evcil hayvanınızın tarzını yansıtan bir tasma tercih etmek istersiniz.

Köpeğinize en çok yakışacak tasma modeline karar vermek, kendinize kıyafet seçmekten daha zor olabilir. Özellikle de günümüzde tasma seçenekleri bu kadar fazlayken, seçim yaparken neye dikkat etmeniz gerektiği konusunda kararsız kalabilirsiniz.

Petwoon tasarım evcil hayvan mobilya ve aksesuar üretim firması olarak sizlere özel tasarladığımız köpek boyun tasmalarımıza  web sitemizin Gezme kategorisinin altında bulunana Tasma ve Kayışlar menüsünden ulaşabilirsiniz.

Köpeğiniz için doğru tasmayı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken ‘’renk’’ ve ‘’beden’’ konularını bu yazımızda sizin için derledik.

Tasma Renk ve Beden Seçimi Yaparken Köpeğiniz için Doğru Tasma Rengini Nasıl Seçersiniz?

Peki, köpeğiniz için alacağınız tasma rengini neye göre seçmelisiniz? Size hitap eden renklerin köpeğinizin renkleriyle o kadar uyumlu olmayabilir, bu nedenle köpek tüylerinizi tamamlayacak bir renk seçmeniz kendi favori renginizi seçmekten daha önemlidir.

Köpeğinizin tüy rengi, size mükemmel rengi seçmeniz için bilmeniz gereken her şeyi söyleyecektir. İşte doğru o tasma renk ve beden seçimi için bazı hızlı ipuçları…

Sevimli dostunuzun güzelliğine katkı sağlayacak doğru rengi bulmadan önce sormanız gereken iki temel soru var:

Köpeğinizin Kürk Rengi Sıcak mı, Yoksa Soğuk Renk Grubunda mı?

Renkler soğuk, sıcak ve nötr kategorilere ayrılabilir. Maviler, morlar ve yeşiller soğuk renkler olarak kabul edilir. Kırmızılar, kahverengiler ve ten rengi sıcak renklerdir. Siyah, beyaz ve gri nötrdür. Köpeğinizin kürk rengi, sıcak veya nötr renk kategorisine girecektir.

Köpeğinizin tüy renginin sıcak renk grubunda mı, yoksa nötr renk grubunda mı olduğunu belirlemek gerekir. Daha sonra dengenin önemi devreye girer. Örneğin, sıcak bir köpek kürkü, denge için soğuk bir renge ihtiyaç duyar. Zıtlıkların uyumunu düşünün… 

Nötr renk (gri, siyah ve beyaz) kürke sahip köpekler için çok sayıda tasma renk seçeneğiniz olacaktır. Siyah bir köpek her renkte harika görünür ve hemen hemen aynısı gri ve beyaz tüylü köpekler için de geçerlidir. Bu noktada karar vermeniz gereken şey ise, köpeğinizin tüy renginin koyu ya da açık olması ile ilgilidir.

Köpeğinizin Kürk Rengi Açık mı, Yoksa Koyu mu?

Köpeğinizin tüylerine zıt olan bir renkte tasma seçin. Koyu renkli bir kürkü varsa, daha açık renkli tasmalar tercih edin. Açık renk bir kürkü varsa, daha koyu renkli bir tasma kullanın. Örnek olarak, köpeğiniz koyu kahverengi ise, Nanna Bordo Boyun Tasması gibi kontrast renk bir tasma seçebilirsiniz. Bu sayede; köpeğinizin üzerinde, onun doğal rengini ön plana çıkacak bir renk kullanmış olursunuz.

Örneğin, beyaz köpeğiniz için mavi bir tasma almak istediniz. Çok açık bir mavi tonunu tercih etmek kimi zaman kullanışlı olmayabilir. Onun yerine, orta koyulukta mavi veya koyu kahve tonlu Nanna Mavi Boyun Tasması gibi bir ürün tercih edilebilir. Böylece beyaz tüyler üzerinde çok daha dikkat çekici olacaktır. 

Doğru renk seçimi yaptığınız sürece, birden fazla rengi bir arada kullanmanız köpeğinizin tarzını çok daha eşsiz kılacaktır. 

Köpeğiniz için Doğru Tasma Bedenini Nasıl Seçersiniz?

Köpek tasmalarını aramaya başlamadan önce, köpeğinizin boynunun ne büyüklükte olduğunu bilmek önemlidir. Dostunuzun boyun boyutunu ölçmenin en kolay yolu esnek bir mezura kullanmaktır. Mezuranız yoksa, bir ip ve cetvel yardımıyla da ölçü alabilirsiniz.

Bir ip veya mezura alın. Daha sonra köpeğinizin boynuna, kulakları ile köprücük kemiği arasında, tasmasını takacağı yere arada 1 – 2 parmak boşluk kalacak şekilde sarın. Köpeğinizin tasmasını taktığınızda, gövdesi ile tasması arasına iki parmağınızı sığdırabiliyor olmalısınız. 

Alacağınız tasma, köpeğinizin başının üzerinden kaymayacak kadar sıkı olmalıdır. Fakat köpeğinizi boğmayacak kadar da gevşek olmasına da dikkat etmek gerekir.

Köpeğiniz Bir Köpek Yavrusu mu? Ne Kadar Büyüyecek?

Yavru köpeğinizin büyümesinin muhtemel olduğunu hepimizi biliriz. Geniş bir ayar aralığı olan daha uygun fiyatlı ürün seçin. Küçük bir köpeğe tasma satın almak, yetişkin bir köpeğe göre biraz daha farklıdır. Yavru köpekler hızlı ve düzensiz büyürler. Bu nedenle, yavru köpek sahiplerinin tasma seçimine daha fazla dikkat etmeleri gerekir. Köpek yavrusu tasma seçiminde dikkat edilmesi gerekenler:

Yavru köpeğinize tasma alırken, paranızın karşılığını en iyi şekilde almak istersiniz. Fakat birkaç kuruşun köpeğinizi riske atmasına izin vermeyin ve yavru köpeğinize şu anki bedenine tam uyan bir tasma satın alın. 

Bu noktada düşünmeniz gereken, ‘’seneye de giyebileceği’’ bir tasma satın almaktansa; tasmasının her zaman iyi oturmasıdır. Çok büyük bir tasma köpeğinizin tasmasından kurtulmasına neden olabilir. Çok küçük bir tasma ise onu boğabilir ya da cildinde tahrişe neden olabilir.

Tek tasma kullanma fikrini bir kenara bırakın. Yavru köpeğiniz için bir tasma bakıyorsanız, hayatının bir noktasında başka bir tasma satın almanız gerekecek. Birkaç aylıktan yetişkinliğe kadar çok az köpek ırkı aynı tasmaya uyacaktır. 

Bu nedenle, köpeğiniz yetişkinliğe ulaştığında (veya öncesinde) başka bir tasma almanız gerekeceğini unutmayın.

Yavru köpeğinizin büyümesi için biraz yer bırakan bir tasma bulun. Yavru köpekler düşündüğünüzden daha hızlı büyür. Sevimli ve inanılmaz derecede küçük bir tasma satın almak cazip gelebilir. Ancak birkaç ay içinde köpeğinize uyacak esneklikte bir tasma seçmeniz daha iyi olacaktır. 

Yavru köpekler, özellikle ilk birkaç ayda çok hızlı büyür. Bu nedenle, yavru köpeğinizin tasmasının büyüdükçe yeniden boyutlandırabilmeniz için ayarlanabilir olduğundan emin olmalısınız. 

Sonuç olarak, köpeğinizi düzenli olarak ölçün. Yavru köpeğinizin hızlı ve öngörülemeyen büyüme modeli nedeniyle, boynunu en az iki haftada bir ölçmelisiniz. Bu süreçte de iki parmağınızı köpeğinizin tasmasının altına sığdırabiliyor olmalısınız. 

Köpeğiniz nefes alma sorunları yaşıyorsa, tasmasının çok sıkı olmadığından emin olmak için mutlaka kontrol edin.

Boyun tasması ve göğüs tasması seçimi hakkında detaylı bilgi için Boyun Tasması mı, Göğüs Tasması mı? blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yazar Petwoon

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın