Boyun Tasması ve Göğüs Tasması hakkında tüm merak edilenleri bu makalemizde sizler için derledik. Köpeğinize tasma seçerken, günlük kullanım için bir boyun tasması mı yoksa göğüs (vücut) tasmasının mı daha iyi bir seçim olduğu konusunda kararsız olabilirsiniz. Aslında hangisinin daha iyi olduğuna dair kesin bir cevap yoktur; çünkü bu köpeğinizle yapacağınız faaliyetlerin türüne ve diğer birçok faktöre bağlıdır.

Her köpeğin farklı ihtiyaçları vardır. Köpeğinizin ihtiyaçlarını anlamak, boyun tasmasının mı yoksa göğüs tasmasının mı onun için daha iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır. Aynı zamanda köpeğinizin davranış ve alışkanlıkları, hangi tasma tipini tercih etmeniz gerektiği konusunda önemli bir rol oynar. Örneğin; çekiştirme alışkanlığı, dikkat dağınıklığını veya eğitimini tamamlamamış olması, hangi ürününün onun için doğru seçim olduğu konusunda belirleyici olabilir.

Petwoon tasarım evcil hayvan mobilya ve aksesuar üretim firması olarak sizlere ve küçük dostlarınıza özel olarak tasarladığımız boyun ve göğüs tasmalarını keşfedin. Boyun Tasması mı, Göğüs Tasması mı? tercih edeceğinize karar vermek için, web sitemizin Gezme kategorisinin altında bulunan Tasma ve Kayışlar menüsünden ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.

Köpeğiniz için tasma seçimi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken önemli faktörleri ve tasma türlerine göre tercih sebeplerini sizin için derledik:

Boyun Tasması ve Göğüs Tasması | Köpeğinizin Göğüs Tasmasına İhtiyaç Duymasının Sebepleri

Sık Yürüyüşler

Köpeğinizi sık sık gezdiriyorsanız, vücut tasması hem onun hem de sizin için harika bir seçenektir. Köpek yürüyüşleri, hem sahipler hem de evcil hayvanlar için stresli olabilir. Dikkat dağıtıcı şeyler, trafik ve diğer köpekler bu yürüyüşleri çok zorlaştırabilir. Bununla birlikte, bir göğüs tasması yardımıyla yürümek çok daha kolay hale gelebilir. Çünkü birden fazla kemerinin olması, köpeğiniz üzerinde daha fazla kontrol sağlayacaktır. Sokakta, özellikle de kalabalık ortamlarda yürürken köpeğiniz üzerinde daha fazla kontrole sahip olmanız gerekir.  Sonuç olarak bu hem güvenlik, hem de kolaylık açısından faydalıdır. Siz ve köpeğiniz sık sık kalabalık yollarda yürüyorsanız, köpeğinizin kontrolünü elinizde tutmak istersiniz.

Eğitim İhtiyacı

İlave kemerler, tam olarak eğitilmemiş köpekler için idealdir. Küçük dostunuzun yürüyüşlerde insanların ya da diğer köpeklerin üzerine atlama girişimleri oluyorsa, göğüs tasması size köpeğiniz üzerinde daha fazla kontrol sağlayacaktır.

Köpeğinizi atlamadan veya zıplamadan önce hızla durdurmanıza olanak tanıyarak, köpeğinizin tüm yürüyüş boyunca kontrolünü elinizde tutmanıza olanak sağlayacaktır.

Boyun Sorunları

Göğüs tasması kullanmak, köpeğinizin boynunun gerilme olasılığını azaltacaktır. Köpekler zamanla boyun yaralanmaları ve sorunlarıyla karşılaşabilirler. Örneğin pug gibi kısa burunlu köpekler, boyunlarını çok daha fazla germe eğilimine sahiptir.

Küçük köpekler, hassas boyunlara sahip olmaları nedeniyle, yaralanmalara karşı daha duyarlı olurlar. Bir boyun tasmasını çekmek, köpeğinizin nefes borusuna fazladan baskı uygulayabilir. Hatta bu gelecekte solunum problemlerine neden olabilir. Göğüs tasmasının en olumlu özelliği, baskıyı köpeğinizin boynuna ya da boğazına yerleştirmektense, göğüslerine veya omuzlarına doğru dağıtmasıdır.

Tıbbi Durumlar

Soluk borusu çöken köpeklerin, düzleşen bir nefes borusu vardır. Bu rahatsızlığa sahip bir köpek, tasmasını çekiyorsa şiddetli öksürük nöbetleri yaşayacaktır. Soluk borusu çökmüş köpeklerin boynundaki baskıyı azaltmak için göğüs tasması kullanması önerilir.

Mobilite İhtiyaçları

Köpeğinizin kaldırılması için ekstra yardıma ihtiyacı varsa, göğüs tasmasının bantları size destek sağlar. Ekstra yardım almak, bir köpeğin merdivenlerden çıkmasına veya arabaya girmesine yardım ederken faydalı olabilir. Köpeğinizin sırt problemleri varsa veya yaşlıysa, göğüs tasması daha doğru bir seçim olacaktır.

Köpeğinizin Boyun Tasmasına İhtiyaç Duymasının Sebepleri

Kolayca Giyilebilmesi

Evcil hayvan sahipleri için bir diğer tercih sebebi ise boyun tasmasını takmanın ve ayarlamanın göğüs tasmasına göre daha kolay olmasıdır. Tasmayı her zaman köpeğinizin üzerinde tutmayı planlıyorsanız, yine boyun tasması kullanmanız uygun olacaktır.

Ev Köpeği Olması

Boyun tasmaları, sık sık yürüyüşe çıkmayan veya uzağa gitmeyen köpekler için idealdir. Genel olarak küçük köpekler daha kısa yürüyüşlere çıkarlar ve istisna ırklar dışında fazla egzersize ihtiyaç duymazlar. Bu durumda, dışarıda fazla zaman geçirmeyen bir ev köpeği için boyun tasması doğru bir seçim olacaktır.

Köpeğinizin Eğitim Düzeyi

Köpekler çoğu zaman boyun tasmasının özgürlüğünü, göğüs tasmasına tercih ederler. Köpeğiniz iyi eğitilmişse ve çekiştirme alışkanlığı yoksa, boyun tasması kullanmamanız için bir neden yoktur. Çekmeden, yürüyüş esnasında kontrolü elinizde olan köpeklerin boyunlarını tasma yüzünden germeleri pek olası değildir. Köpeğiniz güzelce yürür ve sözünüzü dinlerse, boyun tasması kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Köpeğiniz için boyun tasması ve göğüs tasması seçeneklerinden hangisinin daha doğru olduğuna karar vermek zor olabilmektedir. Sonuç olarak, köpeğinizin ihtiyaçlarını, davranışlarını, alışkanlıklarını ve sağlık durumunu göz önünde bulundurmak gerekir. Tüylü arkadaşınızın çıkarlarını ön planda tutmayı unutmayın.

Herhangi bir köpek sahibinin isteyeceği son şey, köpeğinin zarar görmesidir. Köpeklerde boyun yaralanmalarını önlemek için bazı ipuçları:

  • Boyun tasması yerine göğüs tasması kullanmayı deneyin.
  • Boyundaki fiziksel baskıyı sınırlamak için köpeğinizin kilo kontrolünü sağlayın.
  • Köpeğinizin mobilyaların üzerine veya yüksekten yere atlamasına izin vermeyin.
  • Köpeğinizin merdivenlerden inip çıkmalarına yardımcı olun.
  • Köpeğinizi yüksek bir mama kabı kullanarak besleyin.

Boyun Tasması ile Göğüs Tasması Arasındaki Farklar

Vücut tasmasında bulunan birden fazla kemer sayesinde, köpeğinizi yönlendirmek da kolay olacaktır. Hatta tasmaya karşı daha az direnç göstermeniz gerekecek ve bu da kolunuzun daha az yorulmasını sağlayacaktır.

Göğüs tasması tercih etmek, yürüyüşler üzerinde kontrol sahibi olmanıza yardımcı olacak ve yürüyüşlerinizi siz ve köpeğiniz için daha kolay hale getirecektir.

Eğer köpeğinizin yürüyüşlere çıkmamasını sağlamak için mücadele ediyorsanız, göğüs tasması kullanmak sizin için ideal bir seçenektir.

Boyun Tasması ve Göğüs Tasması Nasıl Kullanılmalıdır?
Köpek Aksesuarları ile İlgili Terimler

Unutmamalısınız ki, her köpek göğüs tasması takmak istemeyebilir. Çoğu köpek, yürüyüş sırasında göğüs tasmasını rahatsız edici bulur; çünkü kısıtlanmaktan hoşlanmazlar. Eğer göğüs tasması tercih edecekseniz, köpeğinizin buna alışması biraz zaman alabilir. İlk kez bir göğüs tasması takıyorsanız, olumlu etkiler yaratmaya yardımcı olmak için ödül maması kullanabilirsiniz.