Köpek sahiplerinin en çok merak ettiği Köpek Uyku Stili hakkında sorularınıza yanıt bulabileceğiniz bu makalemizi sizler için derledik. Petwoon olarak; blog yazılarımızda köpek sahiplerinin evcil hayvanları hakkında merak ettikleri sorulara değinmeye özen gösteriyoruz. Dostlarınız için nasıl yataklar tercih etmeniz gerektiği konusunda daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olmayı seviyoruz.

Bir köpek sahibi olarak, köpeğinizin benzersiz bir kişiliğe sahip olduğunu zaten biliyorsunuz. Bu nedenle onun da uyumak için kendi tercihlerine sahip olması sizi şaşırtmayacaktır. Tıpkı insanlar gibi köpekler de çeşitli pozisyonlarda uyurlar. Uyku pozisyonları ve alışkanlıkları sayesinde, tüylü dostlarımız hakkında pek çok şey öğrenebiliriz.

Köpeklerin uyku pozisyonları, hem fiziksel hem de zihinsel olarak nasıl olduklarına dair fikir verebilecek küçük ipuçları gibidir. Ortak köpek uyku pozisyonlarının ardındaki nedenleri anlamak için, köpek uzmanlarının görüşlerinden yararlanarak 10 ortak köpek uyku pozisyonunu listeledik.

Köpek Uyku Stili | Yan Yatma

Tıpkı insanlar gibi, köpekler de kendi taraflarında uyumayı severler. Bacakları uzatılmış şekilde yan yatmak köpekler için en yaygın uyku pozisyonlarından biridir. Bu uyku pozisyonu, özellikle eklem sertliği sorunu yaşayan yavru köpeklerde ve yaşlı köpeklerde belirgindir.

Bir köpek belli bir yana doğru uyumayı seçtiğinde, rahatlığın yanı sıra güvende hissetme gereksinimi olduğunu gösterir. Köpek Uyku Stili açısından bu pozisyonda uyuyan bir köpek, uyanıkken evi korumaktan zevk alabilir. Buna rağmen uyku vakti geldiğinde evi koruma görevini size paslayacaktır.

Köpeğiniz yan yattığı zaman, bulundukları çevrede kendilerini rahat, doğru sıcaklıkta ve güvende hissettikleri anlamına gelir. Bu aynı zamanda muhtemelen en derin uykuyu alacakları zamandır. Köpeğiniz bu şekilde uyuduğunda, patileri serbest olduğundan, rüyaları sırasında koşma hareketi yapabilir.

Simit

Bu uyku stili, köpeğinizin tüm uzuvları vücuduna yakın olarak sıkışmış ve kıvrılmış şekilde uyuduğu pozisyondur. Bu pozisyon, bir köpeğin kendini ve vücut ısısını korumanın bir yoludur.

Köpeğin bu şekli alarak, tüm hayati organlarının korunaklı ve gizli kalmasını sağlar. Bir köpek bu pozisyonda uyuduğunda; bu, uyurken kendilerini korumaya çalıştıkları veya hala bulundukları çevreye alışma sürecinde olduğu anlamına gelir. Bu uyku stili, özellikle sokak köpeklerinde ya da yeni köpeklerde yaygındır.

Aynı zamanda bu şekilde uyumak; hava soğuk ya da rüzgarlı olduğunda onları hava koşullarından koruyacak bir pozisyondur. Kıvrılarak vücut ısılarını korumaya çalışırlar.

Kucaklayan

Köpeklerin en sevimli uyku pozisyonlarından biridir. Bu, köpeğinizin üstünüzde uyumayı tercih ettiği veya başka bir köpeği kucaklayarak uyuduğu pozisyondur. Bu uyku stili, köpeği ile aynı yatakta uyuyan köpek sahipleri için harika bir pozisyondur.

Bu tip bir uyku stili, köpeğinizin size veya diğer köpeklere yaklaşmak isteyen, sevecen bir kişiliği olduğunu gösterir.

Sırt Sırta

Sırt sırta uyumak; kucaklayan uyku pozisyonuna benzer şekilde, bir köpeğin kucaklaşmayı ve sırtını size veya başka bir köpeğe yaslayarak mümkün olduğunca yakınlaşmayı sevdikleri anlamına gelir. En basit haliyle, bu pozisyon samimiyet, sevgi ve rahatlığın bir işaretidir.

Köpekler evde kendilerini en güvende hissettikleri kişiyle bu şekilde uyumayı seçer ve o kişiye olan şevkat ve güvenlerini bu şekilde gösterebilirler.

Sığınmacı

Köpeğinizin altında uyumak için yastık, giysi veya battaniye aradığını fark ettiniz mi? 

Sığınmacı uyku stili, köpeğinizin rahatlık ve güven arayışında olduğunu gösterir. Bu şekilde yatan köpekler, uykuya dalmak için genellikle çok fazla ilgi ve sevgiye ihtiyaç duyarlar.

Superman

Superman pozisyonu, köpeğinizin göbeği yere bastırılmış, arka bacakları arkalarında ve ön bacakları öne doğru uzanmış şekilde yere yayıldığı pozisyondur. Bu, yavru köpekler ve eğlenceli köpekler arasında yaygın bir uyku stilidir.

Bu pozisyon genellikle bir köpeğin enerjik kişiliğinin yansımasıdır; çünkü bu pozisyon onun uyanırken hızla harekete geçmesine olanak sağlar. Köpeğiniz süpermen pozisyonunda uyuduğunda, bu onun yorgun olduğu; ancak fırsat bulursa oynamaya hazır olduğu anlamına gelir.

Sırtüstü

Bir köpeğin uyurken alabileceği tüm pozisyonlar arasında en çılgınlardan biri budur. Bu uyku stili, köpeğinizin göbeği yukarıda ve patileri havada sırtüstü uyuduğu, sevimli bir pozisyondur. Bir köpek bu pozisyonda uyurken biraz komik görünse de, bu durum kendileri ve evleri hakkında özgüven sahibi olduklarını gösterir.

Bu pozisyon, onun kendini çok rahat hissettiğini ve olası tehditler konusunda endişeli olmadığını gösterir. Aynı zamanda köpekler, serinlemek için de sırt üstü yatmayı tercih edebilirler. 

Bu, bir köpek için savunmasız bir pozisyon olması nedeniyle; bir köpeğin böyle uyuyor olması, bulunduğu çevrede kendini tamamen güvende hissettiği anlamına gelir. Karnını ve hayati organlarını açıkta tutuyorsa, köpeğinizin size güvendiğinden emin olabilirsiniz. 

Tabii ki köpeğiniz yaşlandıkça, eklem ağrıları nedeniyle artık sırt üstü uyumayı tercih etmeyebilir. böyle bir durumda köpeğinizin artık size güvenmediğini düşünmeyin.

Aslan Pozisyonu

Bu uyku stili (“sfenks” olarak da adlandırılır), köpeğinizin başı patilerinin üstünde olarak uyuduğu pozisyondur. Bu pozisyon, tarihi binaların dışında görebileceğiniz aslan heykellerine benzer. Köpeğiniz ayrıca ön patileri içeri sokulmuş ve arka bacakları bir tarafta olacak şekilde bu pozisyonda uyuyabilir.

Köpekler bu pozisyonda uyuduğunda, dinlendikleri; ancak derin uyumadıkları anlamına gelir. Bu pozisyonda uyuyan bir köpek, genellikle koruyucu bir yapıya sahiptir. Genelde ayak ucunuzda ya da kapının önünde uyumayı tercih eder.

Baş ve Boyun Yüksekte

Bazı köpekler başlarının ve boynunun kaldırıldığı bir uyku pozisyonu ararlar. Bunun için, genellikle köpek yataklarının yan tarafını veya bir kanepe yastığını kullanırlar.

Köpeğiniz başının ve boynunun kaldırıldığı bir pozisyonda uyumayı seviyorsa; bu, kronik kalp hastalığı ya da diğer sağlık problemlerinden kaynaklı olabilecek nefes problemi yaşıyor olabileceği anlamına gelebilir.

Köpeğiniz bu pozisyonda uyuyorsa, artan nefes alma hızı, gürültülü nefes alma veya egzersiz yapma yeteneğinin azalması gibi endişe verici semptomlara dikkat edin ve bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, veterinerinize başvurduğunuzdan emin olun.

Soğuk Zeminde

Köpekler sıcakken soğuk bir yüzeyde uyumaya meyillidir. Bu uyku stilinde köpeğiniz, superman ya da aslan pozisyonuna benzer bir pozisyonda, karnı soğuk zemine değecek şekilde uyur.

Bu pozisyon doğrudan sıcaklıkla ilgilidir. Köpeğinizin uyumak için soğuk yüzey aradığını fark ederseniz, onu serinletmeye çalışın ve ona biraz su verin.

Sizin köpeğiniz nasıl uyuyor? Gelin, köpeğinizin uyurkenki bir fotoğrafını Instagram’da paylaşın. Petwoon‘u etiketleyin, en orijinal uyuyan köpeği sayfamızda paylaşalım!