Kediler hakkında en çok merak edilenleri derlediğimiz bloğumuzda Kedi Uykusu Hakkında Bilmedikleriniz ile ilgili bilgilere ulaşabileceksiniz. Bir kedi günde ortalama on beş saat uyur. Hatta bazı kediler yirmi dört saatlik bir sürede yirmi saate kadar uyuyabilir. Bu durum şu soruyu gündeme getiriyor:

Kedi Uykusu Hakkında Bilmedikleriniz | Kediler neden bu kadar çok uyur?

Kediler en çok gün boyunca uyurlar ve alacakaranlık ile şafak vakti arası en aktif oldukları saatlerdir. İlk defa kedi besleyenler için bu durum oldukça şaşırtıcı olabilir. Dünyanın geri kalanı uyanıp harekete geçmeye hazırlanırken, kediniz kahvaltısı biter bitmez uykuya geçmeye hazırlanacaktır.

Enerji tasarrufu yaparlar.

Kediler, bir avcının fizyolojisine sahiptir; bu da çoğunlukla geceleri kovalamaya ve avlanmaya programlı oldukları anlamına gelir. Aslanlar gibi büyük kediler, gündüz uyumak ve geceleri avlanmak için benzer bir yapıya sahiptir. Çoğunlukla evcilleştirilmiş olmalarına rağmen, ev kedileri de hala bu vahşi çizgiyi korumakta ve ilkel içgüdüleri barındırmaktadırlar.

Avlanmak inanılmaz miktarda enerji alır. Kediniz dış mekân avı ya da bir oyuncakla mücadele etmek olsun, aldığı tüm uykuyu koşmak, zıplamak, tırmanmak ve takip etmek için ihtiyacı olan enerjiyi karşılamada kullanır.

Tek gözleri her zaman açıktır.

İnsanlar gibi, kediler de ya hafif ya da çok derin uyurlar. Kediniz dolaşması yaklaşık on beş (15) dakika ila yarım saat (30 dakika) sürer. Öncelikle vücudunu bir an önce farkına varacak ve harekete geçebilecek şekilde konumlandıracaktır.  Derin uykuda, kediler hızlı beyin hareketi yaşarlar. Derin uyku yaklaşık beş dakika sürer ve sonra kedi uyuklama moduna geri döner. Bu derin uykuya dalma uyku düzeni kedi uyanana kadar devam eder.  Yavru kediler ve yaşlı kediler, ortalama yaşlı yetişkin kedilerden daha fazla uyuma eğilimindedir.

Yağmurlu günlerde daha fazla uyurlar.

Kedigillerin de tıpkı bizim gibi hava koşullarından etkilenmesi doğaldır. Kedi davranışları cinslerine, yaşlarına, mizaçlarına ve genel sağlıklarına bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Ancak, kedinizin olağan eğilimi ne olursa olsun, hava durumuna bağlı olarak kedilerin daha fazla uyuduğu görülmüştür.

Uyku düzenleri değişebilir mi?

Kedilerin alacakaranlık saatlerinde aktif olduklarından bahsetmiştik. Diğer avcıların takılabileceği karanlık gece ve gündüz saatlerinde az uyuma eğilimindedirler; ancak kediler aynı zamanda uyarlanabilir varlıklardır. Bu, bir kedinin uyku alışkanlıklarını düzenlemeye uygun olduğu ve böylece sevdikleriyle, yani sizinle daha fazla zaman geçirebileceği anlamına gelir. Kediler aynı zamanda uyku düzenlerini de beslenme programlarına göre ayarlayacaktır; bu nedenle, bir iç mekân kedisi dışarıda dolaşan bir kediden daha fazla uyur.

Kedinizin hareketli ya da olgun bir kedi olup olmaması, etkileşim seviyesi ve etkinliği, onun kedi pilini sürekli şarj edip etmemesine bağlıdır.

Kediler çok uyuyabilir; ancak uyanık olduklarında, zamandan efektif şekilde faydalanırlar!

Uyudukları yer önemlidir.

Kedinizin gününü yatağınıza, kanepenize veya diğer mobilyalarınıza yatarak geçirmesini engellemek için bir kedi yatağı satın almak isteyebilirsiniz. Kedinizin keyfine varacağı bir yatak seçmek için yatağın malzemesini, boyutunu ve tarzını göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca ısıtmalı yataklar veya yükseltilmiş yataklar gibi birkaç ek özellik de denemek isteyebilirsiniz. Mükemmel yatağı seçtikten sonra, kedinizin yeni yatağını kullanması için doğru yere yerleştirdiğinizden emin olun.