Köpek severlere Köpek Yatağı Seçimi konusunda destek olabileceğini düşündüğümüz makalemiz ile ilgili araştırmaları aşağıda inceleyebilirsiniz. Muhtemelen kendi yatağınızı lüks bir eşyadan ziyade, bir ihtiyaç olarak görüyorsunuzdur. Aynı şey köpeğinizin yatağı için de geçerlidir. Yerde yatmak köpek sağlığı için zararlıdır, eklemlerine ve kemiklerine baskı uygular. Elbette köpeğiniz yerde, sizin yatağınızda ya da kanepenizde uyuyabilir ve bunu şikâyet etmeden yapacaktır; ancak bütün köpekler kendilerine ait olduğunu bildikleri, rahat bir yatağa ihtiyaç duyar. Bir köpeğin bir evcil hayvan yatağına sığınmayı tercih etmesinin birçok nedeni vardır:

  • Korku veya kaygı
  • Gök gürültüsü
  • Evde yaşayan insanlar veya evdeki diğer evcil hayvanlar
  • Yüksek ses
  • Evdeki gerilim
  • Sıcaklık ihtiyacı
  • Konfor arayışı

Hepimizin stresli hissettiğimizde gitmeyi sevdiğimiz güvenli bir alanı vardır. Aynı durum köpeğiniz için de geçerli olmalıdır. Küçük dostunuz kucağınız dışında, bazen evdeki karmaşadan bile uzak kalabileceği güvenli bir yere ihtiyaç duyar. Köpeğinizin yatağı, kendini rahat hissettiği ve onu soğuk zeminden uzak tutan güvenli alanıdır. Onun duygusal ve doğal gereksinimlerini gidermek, yaşam kalitesini yükseltmek açısından çok önemlidir.

Köpeğinizi rahat ettirecek ve kullanımdan kaynaklı yıpranmalara dayanacak bir yatak seçmek kolay olmayabilir. Ne tür bir köpek yatağı alacağınıza karar vermeden önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı detaylar vardır;

Köpek yatağı evinizin neresinde duracak?

Düşünmeniz gereken ilk şey, yatağın evde nerede duracağı; çünkü köpek yatakları düşündüğünüzden daha fazla yer kaplayabilir. Ürünü sipariş ettikten sonra koyacak yerin olmadığını fark etmek yerine, mekânınıza göre bir ürün belirlemek daha doğru olacaktır. Evinizde köpeğinizin rahat edeceği bir yere karar vermeniz önemlidir. Muhtemelen evdeki gürültüden ve insanlardan uzak kalabilecekleri, daha sessiz bir alanı tercih edeceklerdir. Çok rüzgâr alan bir yerde olmamalıdır, aksi halde üşütebilir. Aynı şekilde, evinizin çok sıcak bir bölgesinde olmasını da istemezsiniz.

Köpeğinizin özel gereksinimleri var mı?

Köpeğinizin alerjisi, sırt veya eklem problemleri var mı? Köpeğiniz için hangi köpek yatağını alacağınızı etkileyebilecek özel gereksinimleri olup olmadığını düşünün. Köpek Yatağı Seçimi için; alerjisi olan köpeklerin hipoalerjenik yatak kullanması gerekir.

Köpeğiniz kendini nerede en rahat hissediyor?

Köpeğiniz serin ve sert mutfak zemininde uzanmayı mı seviyor, yoksa rahat bir koltukta oturmayı mı tercih ediyor? Köpeğinizin evinizde rahatlamaya meyilli olduğu yeri gözlemlemeniz, ne tür bir malzeme tercih edeceğine karar vermenize yardımcı olabilir.

Köpeğinizin uyku pozisyonu nasıl?

Köpekler birçok farklı pozisyonda uyurlar. Uyuduğu bazı pozisyonlarda köpeğiniz mutlu görünmesine rağmen rahat olmayabilir. Köpeğiniz bacaklarını uzatıyor mu, tilki gibi bir topun içinde kıvrılıyor mu, yoksa bacakları havadayken sırt üstü mü yatıyor? Uyku pozisyonunu izleyin ve en sevdiği uyku pozisyonuna en uygun yatak şeklini seçin.

Hangi boy yatağa ihtiyacı var?

Örneğin; köpeğinizin ebatlarını ve yatağının ne büyüklükte olması gerektiğini düşünün. Seçtiğiniz bedenin bunu karşılayabilmesi için yatağının üzerinde uzayabiliyor olması gerekir.

Köpeğiniz çok kirlenir mi?

Köpeğiniz çamurlu su birikintilerine atlamayı ya da kirli olmayı seviyor mu? Köpeğinizin dışarıda çok zaman geçirmesi durumunda; çıkarılabilir ve yıkanabilir kılıflı bir yatak seçmelisiniz, böylece çamurlu pençe izleri yatağı mahvedemez.

Köpeğiniz çok tüy döküyor mu?

Köpeğinizin bir sürü tüy döküyorsa, muhtemelen kolayca süpürebileceğiniz bir yatak isteyeceksiniz. Bu yüzden, yün ve pamuk gibi kılları çeken malzemelerden uzak durmayı tercih edebilirsiniz.

Köpeğiniz kaç yaşında?

Yaşlı köpeklerin, bir yatak söz konusu olduğunda farklı gereksinimleri vardır. Yaşamı zorlaştıkça eklemlerini destekleyecek ve rahatlık sağlayacak bir şeye ihtiyaç duyarlar. Ortopedik yataklar ya da daha fazla konfor sağlayan hafızalı köpük yataklar özellikle yaşlı köpekler için iyidir. Bazı yaşlı köpekler, daha fazla destek veren sıkı yatakları tercih edebilir.

Köpeğiniz bir şeyleri çiğnemekten hoşlanıyor mu?

Köpeğiniz bir şeyler çiğnemeyi seviyorsa, daha sert malzemeden yapılmış bir yatak almak isteyebilirsiniz. Eğer bu durumu göz önünde bulundurmazsanız, paramparça bir köpek yatağıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yavrular için yatak seçimi nasıl olmalı?

Bir köpek yavrusu için bir yatak alıyorsanız, büyüme süreci için yeterince büyük bir yatak olması gerektiğini unutmayın. Aksi takdirde, köpeğiniz büyüdükçe üç veya dört farklı boy yatak satın almanız gerekebilir. Tıpkı bizler küçükken, annelerimizin bize iki beden büyük giysiler alması gibi…

Bazen köpeklerin yeni yataklarına alışmaları biraz zaman alabilir. Yanına oyuncaklarını koyarak kendini evinde hissettirmeye çalışın, köpeğiniz tanıdık koku sayesinde kendini güvende hissedecektir.